XTB

Europa wciąż przysłonięta korekcyjnymi chmurami

Dzisiejsza sesja na europejskich rynkach wydaje powrotem do korekcyjnych tendencji. Od wyborów do Parlamentu Europejskiego, które zwiększyły w inwestorach niepewność dotyczącą przyszłości polityki UE, główne europejskie indeksy mierzą się z mocnymi tendencjami spadkowymi.

Widmo powyborcze wciąż ciąży na europejskich rynkach

Europejskie rynki niestety nie utrzymały pozytywnego nastroju, jakie na krótką chwilę wlały w nie wczorajsze dane z USA.

Dane inflacyjne z USA wzmacniają rynki akcji

Obecnie ruchy na indeksach przede wszystkim zależą od napływających danych z gospodarki. Dzisiejszy odczyt CPI z USA okazał się poniżej oczekiwań, co wlało w serca inwestorów nową nadzieję odnośnie przyspieszenia potencjalnych obniżek stóp procentowych. Tym samym rentowności 10-letnich obligacji USA spadły dziś do poziomu 4,26% z ponad 4,4% przed danymi.

Euro pod presją po wyborach do Parlamentu Europejskiego

Wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego spowodował zamieszanie w lokalnej polityce. Wzrost siły prawicy, który spowodował, że francuski parlament został rozwiązany, tworzą niepewną podstawę pod przyszły kierunek rządów w Europie. Inwestorom taki obraz rynku wyraźnie się nie spodobał. Euro traci w stosunku dolara i notowane jest na najniższych poziomach od blisko miesiąca. Ruch ten odbija się również na polskim złotym. Za dolara amerykańskiego płacimy już obecnie 4,01 zł.

Szaleństwa GameStopu ciąg dalszy

Tydzień na rynkach kończy się z negatywnymi nastrojami. Polski indeks WIG kontynuuje trzeci tydzień korekty, tracąc od majowego szczytu ponad 4,5%. Francuski CAC40 również traci ponad 1,2% w ujęciu całego tygodnia, IT40 spada o 0,2%, a FTSE 100 o 0,3%. Jedynie niemiecki DAX walczy o przełamanie spadkowej serii.

Korekcyjne nastroje spychają europejskie indeksy

Na rynkach giełdowych dominuje dziś czerwień, w szczególności negatywny sentyment prezentują inwestorzy z Europy. Czołowe indeksy Starego Kontynentu w większości notują przeceny, wśród których wyjątkiem jest szwajcarski Swiss Market Index, który notuje dziś 0,2% wzrost po danych o inflacji, które okazały się zgodne z oczekiwaniami. Spadki widać natomiast na DAXie (-0,6%), włoskim IT40 (-0,7%), brytyjskim FTSE 100 (-0,2%), czy indeksie Europe Stoxx 600 (-0,2%). Niechlubnymi liderami spadków w trakcie dzisiejszej sesji są polskie indeksy, wśród których najgorzej radzi sobie WIG20 (z -2% stratą) oraz WIG (z -1,6% stratą).

Niższe ISM wspiera euro

Za nami pierwszy kluczowy odczyt tego tygodnia, jakim były dane ISM dla przemysłu. Wskaźnik aktywności gospodarczej w tym sektorze wskazał na słabsze nastroje ankietowanych, co w krótkim terminie nieznacznie zwiększyło prawdopodobieństwo na bardziej gołębie stanowisko bankierów FED.

Polski złoty pod presją danych CPI oraz “jastrzębiego” FED’u

Utrzymująca się „jastrzębia” narracja bankierów FED zmienia rozkład sił na rynkach walutowych. Rentowności amerykańskich 10-latków powracają powyżej bariery 4,5%, strefy niewidzianej od początku maja. Dynamika wzrostów na giełdach nieco osłabła i teraz rynek czeka, jaki obraz gospodarki przedstawią dane PCE z USA. W Polsce uwaga zwraca się dzisiaj w kierunku niższego od oczekiwań odczytu inflacji za maj.

Nvidia znów przebija oczekiwania rynku i raportuje rekordowe wyniki

Nvidia kolejny kwartał z rzędu przebiła rynkowe oczekiwania.

Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

Wtorkowa sesja na giełdach, podobnie jak i wczoraj nie będzie obfitować w kluczowe z punktu widzenia szerokiego rynku publikacje makro