Największa liczba zgłoszeń incydentów w systemie obsługi CSIRT GOV dotyczy zagrożeń dla systemów i sieci telekomunikacyjnych wykorzystywanych przez operatorów infrastruktury krytycznej. Takich zgłoszeń w 2022 r. było aż 1798, czyli niemal pięć dziennie. A mowa tylko o wykrytych i zgłoszonych. Nic więc dziwnego, że popyt na usługi związane z cyberbezpieczeństwem rośnie. To trend długofalowy.
Wojna napędza ataki
Cyberprzestępcy w ciągu tygodnia atakują polskie instytucje średnio 2 tys. razy – wynika z danych firmy Check Point. Zdaniem ekspertów to m.in. konsekwencja zaangażowania Polski w pomoc Ukrainie oraz aktywnej działalności grup cyberprzestępczych powiązanych z Rosją. Tymczasem z raportu Cisco wynika, że firmy i instytucje na cyberataki nie są gotowe. Zaledwie 7 proc. firm działających w Polsce może pochwalić się dużą dojrzałością systemów cyberbezpieczeństwa, a aż 74 proc. z nich w ciągu najbliższego roku lub dwóch spodziewa się ataku, który zakłóci działalność ich firmy.
Hakerzy stosują różne formy ataków. Popularny jest m.in. ransomware, czyli szyfrowanie danych i żądanie za nie okupu. Styczność z ransomware miało w 2022 r. aż 66 proc. przedsiębiorstw. Z danych Sophos wynika, że skutki cyberataków najboleśniej odczuły te firmy, które spełniły żądania cyberprzestępców. W około 30 proc. przypadków hakerzy nie tylko zaszyfrowali, ale i wykradli firmowe pliki, a średni koszt odzyskania danych po takim ataku wyniósł prawie 1,6 mln zł.
Dużą pomocą w monitorowaniu, wykrywaniu i skutecznym reagowaniu na ataki są nowe technologie, m.in. sztuczna inteligencja. Przy czym najsłabszym ogniwem w łańcuchu cyberzabezpieczeń zawsze jest człowiek.
Garść porad
Eksperci podkreślają, że kluczową kwestią jest edukowanie pracowników. Powinni stosować silne hasła i korzystać z uwierzytelniania wieloskładnikowego. Kolejna kwestia to cyberhigiena dotycząca m.in. bezpieczeństwa danych i usług. Do fundamentalnych zasad należy też dbanie o bezpieczeństwo aplikacji, wymagające regularnych aktualizacji. Warto również pamiętać o tzw. izolowaniu, czyli możliwości wprowadzenia całkowitej blokady połączeń sieciowych w strategicznych punktach infrastruktury. Kamil Wiśniewski, ekspert z DXC Technology, podkreśla, że aby mieć pewność, iż krytyczna infrastruktura krajowa jest dobrze zabezpieczona, potrzebna jest współpraca sektora publicznego i prywatnego. Dobrą wiadomością jest to, że obserwujemy wiele przykładów tego trendu, w ramach których organizacje i społeczność międzynarodowa, np. w ramach UE, współpracują w celu opracowania wspólnych standardów, praktyk i ram prawnych dotyczących zwalczania cyberprzestępczości.