– Cellnex jest otwarty na partnerów kapitałowych w spółkach zależnych w 12 krajach działalności – poinformował w środę w Barcelonie, omawiając wyniki roczne, Tobias Martinez, ustępujący wieloletni prezes Cellnex Telecom. – Nie spodziewamy się zmian w strukturze udziałowców – zapewnił jednocześnie pytany o roszady właścicielskie w samym Cellneksie. Według mediów przejęciem grupy miała się interesować American Tower.
Wywodząca się z Katalonii grupa Cellnex to właściciel infrastruktury nadawczej i telekomunikacyjnej w krajach Europy. Nabywała je przez kilka lat, kupując maszty potrzebujących gotówki sieci komórkowych. W 2021 r. przejęła infrastrukturę Plusa i P4, operatora sieci Play. Działa tu za pośrednictwem spółki Cellnex Poland, mającej udziały w On Tower Poland (infrastruktura po P4) oraz Towerlink Poland (d. Polkomtel Infrastruktura).
Ponieważ telekomy nadal z masztów korzystają i za nie płacą, przychody Cellneksu z każdym przejęciem rosły. W 2022 r. powiększyły się o 38 proc., do 3,5 mld euro (w Polsce mogły wynieść około 420 mln euro, czyli 1,9 mld zł). Skorygowana EBITDA powiększyła się o 37 proc., do 2,6 mld euro.
– Odzywają się do nas od dawna inwestorzy zainteresowani udziałem w naszych projektach – powiedział prezes Cellneksu, odpowiadając na pytania o szczegóły koncepcji wpuszczania inwestorów do firm zależnych. Według niego to głównie działające na lokalnych rynkach fundusze. – Dlaczego nie być otwartym na partnerów, którzy potrafią ocenić twój strategiczny plan i pomóc w jego ulepszeniu oraz realizacji? – pytał Martinez.
W hiszpańskiej grupie jest jeden przykład takiej inwestycji i Martinez się na nią powołał: w Szwajcarii. Tam wieżowe aktywa Cellnex nabywał w konsorcjum ze Swiss Life Asset Management i Deutsche Telekom Capital Partners.