1,14 – taki jest obecnie współczynnik współdzielenia wież komórkowych zarządzanych przez Cellnex Poland, spółkę hiszpańskiego niezależnego operatora infrastruktury telekomunikacyjnej i nadawczej. Wartość podana nam przez Cellnex oznacza, że przez mniej więcej dwa lata od momentu przejęcia przez Hiszpanów infrastruktury polskich operatorów Polkomtelu i P4 (Play) niewiele się zmieniło i zasoby telekomów pozostają rozdzielone. Gdy grupa Cyfrowy Polsat, właściciel Polkomtelu, zawierała umowę z Hiszpanami, sprzedając im wieżową spółkę (dziś TowerLink Poland) wskaźnik ten wynosił nawet nieco więcej – 1,17.
P4, operator sieci Play, który sprzedał Hiszpanom 60-proc. pakiet udziałów w spółce wieżowej (On Tower Poland) takich danych nie prezentował. Telekom przez wiele lat sam używał infrastruktury innych operatorów – i rzadko Plusa – by instalować nadajniki. Nadal rośnie też liczba masztów Playa, co przekłada się na obniżenie wskaźnika.
Dla porównania według właściciela Emitelu, więcej niż jeden operator używa 40 proc. masztów komórkowych (wskaźnik 1,4).
Można by zakładać, że w wypadku współpracujących Orange i T-Mobile Polska jest on jeszcze wyższy, ale firmy liczą to inaczej. Formalnie mają w niemal 100 proc. wspólne nadajniki, które wiszą na masztach każdego z telekomów. Jak informuje biuro prasowe T-Mobile Polska, inni operatorzy wykorzystują 15 proc. masztów tego operatora, co oznacza, że wskaźnik dla tej sieci wynosi 1,15.
W Cellneksie wierzą, że niski wskaźnik współdzielenia masztów to potencjał. W Hiszpanii wynosi 1,98, a dla wszystkich spółek grupy Cellnex – 1,36.