Cellnex łowi fundusze do polskiej spółki

Właściciel masztów Plusa i Playa może przeprowadzić w tym roku dużą transakcję.

Publikacja: 28.02.2024 06:00

Cellnex łowi fundusze do polskiej spółki

Foto: AdobeStock

Rozpoczyna się łowienie inwestorów dla masztów komórkowych w Polsce – wynika z informacji Bloomberga.

Chodzi o sprawę, o której napisaliśmy rok temu, powołując się na byłego już prezesa hiszpańskiego operatora infrastruktury telekomunikacyjno-telewizyjnej Cellnex – Tobiasa Martineza. Zapowiedział on wtedy, że Cellnex postara się pozyskać dla swoich spółek na 12 rynkach mniejszościowych udziałowców.

W styczniu Reuters poinformował, że przy transakcji jednym z doradców jest JPMorgan. Pracować ma przy niej także BNP Paribas.

W poniedziałek Bloomberg poinformował, że chociaż formalny proces sprzedaży udziałów w Cellnex Poland jeszcze się nie zaczął, to zainteresowane nimi mogą być fundusze inwestujące w infrastrukturę. Rozmówcy agencji wymienili takie podmioty jak Global Infrastructure Partners (udziałowiec Vantage Towers), KKR, Macquarie (australijski fundusz jest udziałowcem Inei oraz operatora światłowodowego Fiberhost), a także skandynawski EQT oraz francuski Antin Infrastructure Partners.

Cellnex Poland jest udziałowcem spółek Towerlink (d. Polkomtel Infrastruktura, właściciel masztów i nadajników z grupy Cyfrowy Polsat) oraz On Tower Poland (spółka posiadająca maszty operatora sieci Play). Zapłacił za te aktywa prawie 14 mld zł w latach 2021–2023.

Grupa Cyfrowy Polsat otrzymała jednorazowo 7,1 mld zł za 99,9 proc. udziałów w Polkomtelu Infrastruktura. Grupa Iliad, właściciel P4 (Play), najpierw 800 mln euro (3,7 mld zł) w 2021 r. za 60 proc. udziałów w spółce wieżowej, a następnie 615 mln zł za 10 proc. w 2022 r. oraz 510 mln euro (wtedy około 2,3 mld zł) w lipcu 2023 r.

Według Bloomberga wycena aktywów komórkowych, w które zainwestować miałby nowy podmiot, wynosić ma około 4 mld euro (17,2 mld zł).

W styczniu agencja Reuters podała, że Cellnex wybrał doradców do transakcji w Polsce.

W minionym roku firma sprzedała 49 proc. udziałów w biznesie skandynawskim firmie Stonepeak za 730 mln euro, a obecnie ma prowadzić także rozmowy nt. sprzedaży udziałów w spółce w Irlandii.

Termin, w którym Hiszpanie chcieliby zakończyć pozyskiwanie inwestorów dla spółek, to końcówka 2024 r.

Na koniec września 2023 r. Cellnex zarządzał w Polsce 15,9 tys. masztów z 17,1 tys. nadajników.

Technologie
Woodpecker już na GPW
Technologie
CI Games opowiada o kolejnych premierach
Technologie
CI Games tanieje po wynikach
Technologie
Allegro nadal na fali
Technologie
Woodpecker przygotowany do przeprowadzki
Technologie
Fabrity chce szybko odbudować masę