Telekomunikacja: Decyzja dla UPC i Multimediów za kilka miesięcy

– Operatorzy telekomunikacyjni mówią, że się na nich skupiamy, ale to samo mogą powiedzieć banki. Faktycznie w ubiegłym roku nominalnie najwyższe kary nałożyliśmy na telekomy. Może inaczej będzie w tym roku. Łamanie prawa nie może się opłacać – mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Publikacja: 02.06.2017 06:05

Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsu­mentów

Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsu­mentów

Foto: Archiwum

Co ma na myśli, nie precyzuje, ale nie jest wykluczone, że w tym roku urząd będzie surowszy właśnie dla instytucji finansowych.

Do prowadzonych przez UOKIK postępowań należy to wszczęte już kilka lat temu z wniosku P4 (Play), który podnosił, że pozostałe trzy sieci celowo ustaliły wysoko ceny połączeń na numery do sieci Play, narażając konsumentów na nieuzasadnione koszty.

– Prowadzimy to postępowanie. Udowodnienie kolektywnej dominującej pozycji przedsiębiorstw jest trudne – mówi tylko Marek Niechciał.

To może sugerować, że postępowanie zakończy się niczym. Byłaby to nie najlepsza wiadomość dla wybierającego się na giełdę P4, które domaga się od konkurentów w sumie 315,7 mln zł.

 Kwota ta nie jest uwidoczniona w bilansie Play, ale mogłaby się tam pojawić, gdyby urząd dopatrzył się przewinienia po stronie Orange, Plusa i T-Mobile.

Ważnym postępowaniem, które może się negatywnie przełożyć na wyniki operatorów, jest badanie dotyczące wykorzystania pieniędzy na kontach użytkowników telefonii na kartę. Jak mówi Niechciał, UOKiK chciałby je zakończyć w tym roku, raczej w drugim półroczu. – Przed wydaniem decyzji kończących postępowanie planujemy przeanalizować praktyki na innych rynkach europejskich – mówi prezes. Ponadto zapowiada kolejne postępowania dotyczące reklamowanych przez telekomy w ostatnich latach ofert z tzw. nielimitowanym dostępem do internetu. Pod koniec ubiegłego roku kary za wprowadzanie konsumentów w błąd dostały spółki z Grupy Cyfrowy Polsat.

Pod względem wartości najważniejszą sprawą, jaką zajmuje się obecnie UOKiK, jest konsolidacja operatorów telewizji kablowych: UPC i Multimedia Polska (transakcja warta ma być 3 mld zł).

Niechciał wylicza trudności, jakie urząd musi pokonać, aby podjąć odpowiednią decyzję. Z jego słów wynika, że UOKiK wysunie tzw. zastrzeżenia, po których UPC będzie mogło przedstawić propozycje. Zdaniem prezesa UOKiK ostatecznej decyzji w tej kwestii można się spodziewać za kilka miesięcy. Nie ukrywa przy tym, że doświadczenia urzędu przy okazji warunkowej zgody udzielonej UPC na zakup sieci Aster nie są zachęcające.

Z rozmowy z prezesem urzędu antymonopolowego wynika, że ma on problem z postawieniem nabywcy warunków, których spełnienie byłoby realne i faktycznie korzystne dla konsumentów. – Zawsze szukamy odpowiedzi na pytanie, czy da się opracować takie warunki, które w praktyce okażą się egzekwowalne, sprawdzalne i takie, które są dobre dla konsumentów i konkurencji – mówi Marek Niechciał. UOKiK otrzymał już opinię od Urzędu Komunikacji Elektronicznej na temat transakcji. Jej wniosków Niechciał nie zdradza.

Technologie
Minecraft nie wystarczył. Półrocze kin pod kreską
Technologie
Jakie wyniki Orange Polska w II kwartale? Pierwsze prognozy
Technologie
Które sieci komórkowe wybierali polscy użytkownicy? Zwycięzca jest jeden
Technologie
Prywatni nadawcy powiększyli zyski. Rok TVN i Pulsu
Technologie
Quo vadis, sztuczna inteligencjo?
Technologie
yarrl pozyskał kolejną dużą umowę