PlayWay. Ile wyniesie dywidenda?

Tegoroczne wyniki finansowe mają być zdecydowanie lepsze od tych za 2017 r. Te zaś można uznać za całkiem dobre. Ile wyniesie dywidenda?

Publikacja: 24.04.2018 05:06

Krzysztof Kostowski jest prezesem i głównym akcjonariuszem PlayWaya.

Krzysztof Kostowski jest prezesem i głównym akcjonariuszem PlayWaya.

Foto: Archiwum

Zarówno przychody jak i zyski producenta gier mocno urosły w stosunku do 2016 r. Znacząco poprawiły się przepływy operacyjne i zasób gotówki. To dobrze rokuje dywidendzie. Zarząd już sygnalizował, że można się jej spodziewać. Wkrótce na rynek trafi rekomendacja, dotycząca konkretniej kwoty. – Planujemy ją podać w ciągu 24 godzin–- poinformował nas w poniedziałek prezes Krzysztof Kostowski.

Plany na 2018 rok

Na tegoroczne wyniki znaczący wpływ będzie mieć gra „Agony". Jej debiut zapowiadano na koniec marca, ale go przełożono – według informacji sprzed kilku dni, na 29 maja. Wtedy ruszy sprzedaż przy udziale międzynarodowego dystrybutora – firmy Koch Media. Jest ona wydawcą gry na PC (sprzedaż pudełkowa) oraz na Xbox One i PS4 (pudełkowa oraz online). Tego samego dnia ruszy sprzedaż na Steamie – tam dystrybucja prowadzona będzie przez twórcę gry, czyli bydgoskie studio Madmind.

PlayWay planuje na ten rok też szereg innych premier. Chce również inwestować w technologię wirtualnej rzeczywistości. Zyskuje ona popularność, ale barierą wciąż są ceny urządzeń. Przykładem tego, jak duży wpływ na popularyzację i liczbę użytkowników technologii VR ma cena, jest sytuacja z goglami Oculus.

– Obniżenie ceny o połowę pociągnęło za sobą obniżenie ceny przez głównego konkurenta Vive i nagle w ciągu trzech miesięcy sprzedało się więcej gogli niż przez ponad rok – wskazuje Sławomir Matul, prezes firmy VR Factory. Dodaje, że barierą dla graczy jest brak szerokiego wyboru wysokiej jakości gier. Duże światowe studia nie wchodzą w VR, uważając, że to jeszcze nie ten moment. – Mamy zatem patową sytuację, bo wszyscy mówią, że poza dostępną ceną motorem rozwoju rynku wirtualnej rzeczywistości będą jakościowe i wyjątkowe gry – mówi.

Walka o farmera

Skonsolidowane przychody PlayWaya w 2017 r. wzrosły o 214 proc., a zysk operacyjny o 255 proc. Zwyżkę rentowności zarząd tłumaczy udanymi premierami i stabilną polityką kosztową. Stosunkowo niewiele pieniędzy pochłania tworzenie nowych produkcji. Natomiast w raporcie widać wzrost kosztów wynagrodzeń i usług obcych, co jest skutkiem powstawania nowych zespołów deweloperskich. Stosunkowo niewielkie wynagrodzenie przypada na menedżerów spółki. W sumie zarząd w 2017 r. zainkasował 166 tys. zł wobec 126 tys. zł rok wcześniej.

Tymczasem rynek zastanawia się, jak na wyniki PlayWaya wpłynie wstrzymanie sprzedaży gry „Farm Manager 2018" na Steamie z uwagi na roszczenia firmy United Independent. Twierdzi, że giełdowa spółka, dystrybuując tę grę, narusza postanowienia umowy z maja 2013 r. – Naruszenie przez PlayWaya punktu 3.4. (wspomnianej umowy – red.) jest przedmiotem postępowania prowadzonego przed sądem w Monachium – informuje Jakob Dolhaniuk, przedstawiciel United Independent. Zarząd PlayWaya podkreśla, że nie widzi w dystrybucji gry żadnych naruszeń jakichkolwiek praw.

Foto: GG Parkiet

[email protected]

Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją