Praktyki rabatowe telekomów pod ostrzałem UOKiK. Dwaj giganci z zarzutami

Zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów postawił urząd antymonopolowy Orange Polska i T-Mobile Polska. Chodzi o to co robią z rabatami.

Publikacja: 23.07.2025 12:47

Praktyki rabatowe telekomów pod ostrzałem UOKiK. Dwaj giganci z zarzutami

Foto: Adobe Stock

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) postawił Orange Polska i T-Mobile Polska zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów poprzez niewłaściwe prezentowanie cen usług.

UOKiK może ukarać telekomy za nieodpowiednią prezentację cen usług 

W przypadku T-Mobile Polska chodzi o to, że zdaniem UOKiK telekom nieczytelnie prezentował konsumentom, ile kosztują usługi przed uwzględnieniem rabatów za zgody marketingowe i e-fakturę. 

Czytaj więcej

Reklamy telekomów pod lupą UOKiK. Urząd grozi gigantycznymi karami

Konsumenci są zachęcani atrakcyjną ofertą abonamentu komórkowego lub szerszego pakietu usług, ale nie otrzymują od razu jasnej informacji, np. że nieudzielenie określonych zgód (na marketing i e-fakturę) lub niespełnienie dodatkowych warunków będzie się wiązało z wyższymi opłatami – ocenił urząd.

– W ostatnich latach podstawą arsenału marketingowego telekomów w Polsce są gigabajty i rabaty. W ferworze walki o klienta operatorzy zapominają o tym, aby rzetelnie poinformować, ile właściwie kosztują ich usługi. Jeśli prezentują cenę po rabatach za spełnienie określonych wymagań, wówczas ich obowiązkiem jest wskazanie, czego dotyczy dany rabat, jakiej jest wysokości i jakie są zasady jego przyznawania. Dopiero wtedy konsument może ocenić atrakcyjność oferty przedstawionej przez przedsiębiorcę – powiedział cytowany w komunikacie Tomasz Chróstny, prezes UOKiK

Odbieranie rabatu za spóźnione opłaty faktury i odsetki to podwójna sankcja

W przypadku Orange Polska – poza podobnym postępowaniem jak zauważono u T-Mobile – wątpliwości urzędu wzbudziła praktyka „karania” użytkowników za opóźnienia w płaceniu rachunków utratą rabatu za zakup więcej niż jednej usługi.

– To szczególnie dotkliwe dla klientów, którzy skorzystali z tego rabatu, ponieważ w sytuacji opóźnienia w zapłacie ci klienci tracą go na wszystkich numerach telefonicznych, na których był udzielony. Na przykład, gdy na danym rachunku rozliczanych jest kilka numerów telefonów, w ramach których udzielony został ten rabat, do faktury doliczona zostanie wartość utraconego rabatu dla każdej z umów. Przykładowo, kwota 60 zł w przypadku trzech numerów telefonicznych – wyliczył urząd.

„W ocenie prezesa UOKiK utrata rabatu za nieopłacenie faktury w terminie może mieć charakter kary umownej. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, przedsiębiorcy mogą zastrzegać taką sankcję jedynie w przypadku zobowiązań niepieniężnych” – czytamy wyjaśnienie urzędu.

„W omawianym przypadku operator zastrzegł sobie możliwość podwójnego karania abonentów. Dodatkowo, niezależnie od cofnięcia rabatu, może on naliczać odsetki za opóźnienia w regulowaniu należności. Zdaniem prezesa urzędu taka praktyka może naruszać zbiorowe interesy konsumentów” – wyjaśniono.

Jaka kara grozi Orange i T-Mobile za rabatowe praktyki? 

Zdaniem UOKiK te praktyki można zaliczyć do praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, za co grozi kara w wysokości do 10 proc. przychodów firmy w skali roku.

W wypadku telekomów chodziłoby o kwoty idące w setki milionów złotych. Warto jednak pamiętać, że urząd bardzo rzadko stosuje maksymalne możliwe sankcje.

To nie pierwszy raz, gdy UOKiK zwraca uwagę na to, jak operatorzy telekomunikacyjni stosują rabaty.  Swego czasu – 6 lat temu – zaapelował do największych firm telekomunikacyjnych o prezentację cen pełnych. 

Czytaj więcej

Rabaty pod lupą

Co na to telekomy? Mamy ich stanowiska

- Najwyższa jakość obsługi jest dla nas priorytetem i uważamy, że w szczególności kwestie dotyczące umowy oraz wysokości opłat powinny być dla klienta w pełni zrozumiałe. Dlatego staraliśmy się w przejrzysty sposób informować o wysokości cen, rodzaju i wysokości rabatów oraz o zasadach ich naliczania. Na bieżąco również wprowadzaliśmy w naszej komunikacji zmiany wynikające z zaleceń UOKiK. Obecnie także współpracujemy z UOKiK i wierzymy, że uda nam się wypracować rozwiązanie satysfakcjonujące dla wszystkich stron – zapewnia Jakub Chajdak z biura prasowego T-Mobile Polska.

- Analizujemy zarzuty postawione Orange Polska i deklarujemy pełną współpracę z urzędem. Zależy nam na znalezieniu rozwiązania, które byłoby dobre dla klientów i operatorów, bo widzimy, że na rynku telekomunikacyjnym wszyscy operatorzy mieli dotychczas taką samą, wieloletnią praktykę pokazywania cen za usługi telekomunikacyjne – przekazał nam stanowisko Orange Polska rzecznik telekomu Wojciech Jabczyński.

Technologie
Spór o sukcesję przeniósł się do Cyfrowego Polsatu
Technologie
Podwyżki w X Elona Muska dotknęły Brand24. Ucierpią zyski
Technologie
XTPL o płynności i dalszych planach
Technologie
Prawnik dzieci Solorza o odwołaniach w Cyfrowym Polsacie: były podstawy
Technologie
TiVi Foundation zmieniła szefów Cyfrowego Polsatu
Technologie
XTPL rozwija biznes, ale wolniej niż spodziewał się rynek