Rynek złotego 28 lipca - umowa handlowa nie pomogła złotemu?

Poniedziałkowy ranek przynosi lekkie osłabienie złotego - notowania euro wracają do 4,26 zł, a dolar podbija do 3,64 zł. Dlaczego skoro w zasadzie rynki powinny się cieszyć z umowy handlowej pomiędzy USA, a UE o jakiej poinformowano w niedzielę wieczorem?

Publikacja: 28.07.2025 10:05

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Teoretycznie redukuje ona ryzyko wojny handlowej do której mogłoby dojść po pierwszym sierpnia, a tak podstawowa stawka na europejskie produkty wyniesie 15 proc., choć będą wyjątki gdzie stawki będą wyższe (jak stal i aluminium), oraz tam, gdzie wyniesie ona zero (m.in. półprzewodniki, samoloty, niektóre chemikalia i leki generyczne, czy produkty rolne, oraz surowce krytyczne). Jednocześnie Unia zdeklarowała się zakupić surowce z USA (głównie gaz) za 750 mld USD, co jeszcze bardziej zmniejszy jej zależność od Rosji, zainwestować dodatkowe 600 mld USD w USA, oraz dokonać zakupów amerykańskiego uzbrojenia. To kolejna "asymetryczna" umowa w stylu Trumpa, która tak naprawdę jest wyborem mniejszego zła i potrzebą chwili (dopóki rządzi Trump to raczej nic innego nie uda się uzgodnić). Jak zareagował na to dolar? Para EURUSD idzie w dół schodząc poniżej 1,17. I to tłumaczy zachowanie się złotego - tradycyjnie silniejszy dolar, to słabszy złoty.

Foto: DM BOŚ

Wykres dzienny EURPLN

Foto: DM BOŚ

Wykres dzienny USDPLN

Co dalej? Nieudane podejście EURUSD pod 1,18, to sygnał dla pojawienia się silniejszej korekty. Mocniejszy dolar może sprawić, że USDPLN szybko powróci w okolice szczytów z połowy sierpnia, a rynek zacznie nawet spekulować o formacji podwójnego dna na wykresie...

  Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Osiągnięto porozumienie UE-USA. EURUSD minimalnie traci
Waluty
Sytuacja na rynkach 25 lipca - narasta zniecierpliwienie?
Waluty
Trump nie chce zwolnić Powella, a EBC może być zmuszony do dalszych obniżek
Waluty
Jen wraca do gry
Waluty
Sytuacja na rynkach 23 lipca - jest umowa z Japonią!
Waluty
Małe wahania złotego