Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kawa

Publikacja: 11.06.2024 10:27

Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ

Foto: parkiet.tv

ROPA NAFTOWA

Fala optymizmu na rynku ropy naftowej.

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od solidnej zwyżki. Wczorajsza sesja przyniosła wzrost cen ropy o niemal 3%, co było kontynuacją, a wręcz przyspieszeniem korekty wzrostowej z poprzedniego tygodnia. Dziś rano cena ropy wyhamowuje zwyżkę w wyczekiwaniu na nowe impulsy cenowe.

Z pewnością główną przyczyną fali optymizmu na rynku ropy są obecnie oczekiwania wzrostu popytu na paliwa w sezonie letnim. Kolejny test tych prognoz pojawi się już dziś i jutro, ze względu na publikacje danych dot. zapasów ropy naftowej w USA (dziś przez Amerykański Instytut Paliw, jutro przez Departament Energii USA).

Pozytywnym akcentem na rynku ropy naftowej okazały się także deklaracje ze strony amerykańskiej Sekretarz ds. Energii, Jennifer Granholm, o zamiarach dalszego uzupełniania rezerw strategicznych ropy przez Stany Zjednoczone. USA mają zamiar przyspieszyć ten proces i kupić ropę do rezerw po cenie wynoszącej około 79 USD za baryłkę. Warto jednak mieć na uwadze, że ilości ropy kupowanej przez USA są relatywnie niewielkie, a wręcz symboliczne, w porównaniu do całościowego popytu, więc informacja ta jest raczej retoryką wspierającą optymizm na rynku ropy bardziej niż istotną informacją fundamentalną.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Zwyżki, obserwowane na rynku ropy w ostatnich dniach, to także korekta po wcześniejszej fali wyprzedaży na rynku ropy, jako reakcji na informacje ze strony OPEC+ o zamiarze stopniowego wycofywania się z dobrowolnych cięć produkcji ropy naftowej. Pierwszy tydzień czerwca przyniósł rekordowo dużą sprzedaż ropy przez fundusze inwestycyjne, co w tym tygodniu stworzyło dobre warunki do odbicia.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

KAWA

Korekta notowań kawy.

Ostatnie sesje na rynku kawy są okresem korekty spadkowej. W piątek notowania kawy, zarówno gatunku arabica, jak i robusta, spadły o około 4%, a wczoraj kontynuowały zniżkę, schodząc w dół o 1,1-1,5%. W rezultacie, notowania kawy robusta zniżkowały z poziomu rekordowo wysokich cen, z kolei cena kawy arabica spadła z rejonu lokalnego maksimum do okolic obecnego 2,22 USD za funt.

Jednym z impulsów do spadku cen kawy było umocnienie amerykańskiego dolara po dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy – silniejszy USD negatywnie wpłynął na ceny większości surowców i towarów. Niemniej, ogólnie z fundamentalnego punktu widzenia na rynku kawy wciąż istnieje wiele argumentów za przewagą strony popytowej, a głównym z nich jest ograniczona podaż.

Dotyczy ona w dużym stopniu kawy gatunku robusta (w maju znacząco spadł eksport tego gatunku kawy z Wietnamu), ale nie tylko. Problemy pogodowe w Brazylii przekładają się również na niepewność związaną z perspektywami produkcji kawy arabica.

DM BOŚ

Notowania kawy arabica w USA – dane dzienne

Surowce
Optymizm na rynku ropy
Materiał Promocyjny
Transakcje M&A - ryzyka, trendy, praktyka
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto
Surowce
Tańsza ropa pomoże bankom
Surowce
Ropa przechyli szalę?
Surowce
Nowe wsparcie dla ropy