Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kakao

ROPA NAFTOWA

Niepokoje na Bliskim Wschodzie wsparciem dla cen ropy.

Publikacja: 09.04.2024 10:43

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

Mimo wyhamowania zwyżek, notowania ropy naftowej utrzymują się relatywnie wysoko, przy lokalnych maksimach wypracowanych w poprzednim tygodniu. Notowania amerykańskiej ropy WTI oscylują w okolicach 86,50 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent poruszają się w rejonie 90,40-90,50 USD za baryłkę.

Wsparciem dla notowań ropy naftowej pozostają niepokoje związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Po pierwsze, nadzieje na zawieszenie broni na linii Izrael-Hamas jest mało prawdopodobne, mimo nacisków krajów zachodnich. Po drugie, po ataku na irańską ambasadę w Syrii, groźby wobec Izraela zaczął wyraźnie zaznaczać właśnie Iran, co rozbudziło niepewność związaną z możliwością rozprzestrzenienia się konfliktu zbrojnego na kraje ościenne.

Pomijając kwestie geopolityczne związane z Bliskim Wschodem, ceny ropy są wspierane także przez inne czynniki. Jednym z nich są informacje o ograniczeniu eksportu ropy naftowej z Meksyku – tamtejszy państwowy gigant naftowy Pemex poinformował o zamiarze obniżenia eksportu ropy z tego kraju o 330 tysięcy baryłek dziennie w celu lepszego zaopatrzenia lokalnego rynku.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

DM BOŚ

Kolejnym czynnikiem wspierającym ceny ropy naftowej są informacje o sporym popycie na paliwa w Indiach – poniedziałkowe dane pokazały, że póki co Indie są na drodze do rekordowo dużego popytu na paliwa, głównie benzynę i paliwo lotnicze. Również polepszająca się sytuacja gospodarcza Chin rozbudza nadzieje na ożywienie tamtejszego popytu na paliwa.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

DM BOŚ

KAKAO

Notowania kakao nadal blisko rekordów.

Notowania kakao w poprzednim tygodniu wyhamowały zwyżkę. W rezultacie, cena tego towaru w Stanach Zjednoczonych zatrzymała się przy barierze 10 tys. USD za tonę i obecnie wpadła w nerwową konsolidację w rejonie 9150-10000 USD za tonę.

Cenę kakao niezmiennie wspierają te same czynniki, które przyczyniły się do spektakularnego trendu wzrostowego na rynku tego surowca w ostatnich miesiącach. Głównie są to obawy związane z podażą kakao, wynikające ze słabych zbiorów w dwóch krajach będących największymi producentami kakao na świecie: Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz Ghanie. Ten tydzień przynosi kontynuację wysokich temperatur i niedostatecznych opadów deszczu w tym rejonie świata, co wiąże się z oczekiwaniami słabych zbiorów w ramach tzw. mid-crop, trwających od kwietnia do września.

Za nieco ponad tydzień mają zostać opublikowane dane dotyczące przerobu kakao w Europie i Ameryce Północnej, które rzucą więcej światła na to, w jak dużym stopniu ograniczona podaż przełożyła się na faktyczną produkcję wyrobów z kakao w I kw. br.. W IV kw. poprzedniego roku spadek przerobu kakao wyniósł 2,5% rdr w Europie i 2,9% rdr w Ameryce Północnej.

Notowania kakao w USA – dane dzienne

Notowania kakao w USA – dane dzienne

DM BOŚ

Dorota Sierakowska

Analityczka surowcowa

Surowce
Korekta ceny złota. Kiedy koniec?
Surowce
Cena złota na szczycie. Czy może być drożej?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Surowce
Co dalej z cenami kakao?
Surowce
Złota zagadka