Mimo wyhamowania zwyżek, notowania ropy naftowej utrzymują się relatywnie wysoko, przy lokalnych maksimach wypracowanych w poprzednim tygodniu. Notowania amerykańskiej ropy WTI oscylują w okolicach 86,50 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent poruszają się w rejonie 90,40-90,50 USD za baryłkę.
Wsparciem dla notowań ropy naftowej pozostają niepokoje związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Po pierwsze, nadzieje na zawieszenie broni na linii Izrael-Hamas jest mało prawdopodobne, mimo nacisków krajów zachodnich. Po drugie, po ataku na irańską ambasadę w Syrii, groźby wobec Izraela zaczął wyraźnie zaznaczać właśnie Iran, co rozbudziło niepewność związaną z możliwością rozprzestrzenienia się konfliktu zbrojnego na kraje ościenne.
Pomijając kwestie geopolityczne związane z Bliskim Wschodem, ceny ropy są wspierane także przez inne czynniki. Jednym z nich są informacje o ograniczeniu eksportu ropy naftowej z Meksyku – tamtejszy państwowy gigant naftowy Pemex poinformował o zamiarze obniżenia eksportu ropy z tego kraju o 330 tysięcy baryłek dziennie w celu lepszego zaopatrzenia lokalnego rynku.
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Kolejnym czynnikiem wspierającym ceny ropy naftowej są informacje o sporym popycie na paliwa w Indiach – poniedziałkowe dane pokazały, że póki co Indie są na drodze do rekordowo dużego popytu na paliwa, głównie benzynę i paliwo lotnicze. Również polepszająca się sytuacja gospodarcza Chin rozbudza nadzieje na ożywienie tamtejszego popytu na paliwa.