Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kakao

ROPA NAFTOWA

OPEC+ z perspektywą przedłużenia cięć produkcji ropy.

Publikacja: 28.02.2024 09:10

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

Pierwsza połowa tygodnia na rynku ropy naftowej jest czasem powrotu cen tego surowca do zwyżek. Notowania ropy nadrabiają część strat z poprzedniego tygodnia, jednak o jakimkolwiek przełomie na razie nie może być mowy – ceny ropy nie wychodzą bowiem z zakresu szerszej konsolidacji, która na tym rynku trwa już kilka miesięcy.

W wycenę ropy naftowej nadal mocno uderzają kwestie gospodarcze. Są to głównie obawy o wzrost gospodarczy Chin oraz Stanów Zjednoczonych (w przypadku tych ostatnich – w związku z perspektywą przedłużania się okresu obowiązywania wysokich stóp procentowych). Oba kraje są kluczowymi konsumentami ropy naftowej i ogólnie paliw w skali globalnej. W tym tygodniu pojawi się sporo nowych danych makro oraz wypowiedzi licznych przedstawicieli Rezerwy Federalnej, co pozwoli rzucić więcej światła na plany Fed.

Tymczasem ciekawe informacje pojawiły się w związku z planami OPEC+. Według nieoficjalnych źródeł cytowanych przez agencję Reuters, kraje rozszerzonego kartelu rozważają przedłużenie dobrowolnych cięć produkcji ropy naftowej na drugi kwartał bieżącego roku. Jak dotychczas, cięcia wynoszące łącznie 2,2 mln baryłek dziennie obowiązują do końca marca br., ale ewidentnie nie wystarczyły one do tego, aby trwale wesprzeć notowania ropy naftowej – stanowią one bardziej kontrę do presji, która pojawia się w związku ze wspomnianymi obawami o wzrost gospodarczy.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

DM BOŚ

W rezultacie, jest duża szansa na to, że cięcia OPEC+ zostaną przedłużone, aby powstrzymać ceny ropy przed pogłębionymi przecenami. Rozszerzony kartel już bowiem wcześniej nieraz pokazywał, że zależy mu na aktywnym wspieraniu cen ropy w obliczu obniżonego popytu. Decyzje na temat potencjalnego przedłużenia cięć wydobycia mają zapaść w pierwszym tygodniu marca.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

DM BOŚ

KAKAO

Kolejne rekordy cenowe na rynku kakao.

Notowania kakao już od wielu miesięcy poruszają się w trendzie wzrostowym. W ostatnich tygodniach ruch cen tego towaru rolnego w górę wręcz przyspieszył, wybijając notowania na nowe rekordy. Cena kakao w USA w pierwszej połowie tego tygodnia przekroczyła w pewnym momencie nawet 6500 USD za tonę, podczas gdy jeszcze latem poprzedniego roku była ona dwa razy niższa niż jest obecnie.

Zwyżka notowań kakao to przede wszystkim skutek spadku podaży kakao na globalnym rynku – za co odpowiada głównie trudna sytuacja w Afryce Zachodniej, czyli rejonie kluczowym z punktu widzenia produkcji kakao na świecie (odpowiadającym za około 80% produkcji).

Na początku bieżącego tygodnia pojawiły się kolejne niepokojące dane z tego obszaru – minister rolnictwa Wybrzeża Kości Słoniowej powiedział, że niekorzystne warunki pogodowe mogą w tym sezonie obniżyć produkcję kakao w tym kraju nawet o 25% (a już teraz spadek jest szacowany na około 20%).

Notowania kakao w USA – dane dzienne

Notowania kakao w USA – dane dzienne

DM BOŚ

Dorota Sierakowska

Analityczka surowcowa

Surowce
Cena złota na szczycie. Czy może być drożej?
Surowce
Co dalej z cenami kakao?
Surowce
Złota zagadka
Surowce
Spadek cen ropy. Obawy o popyt