Komentarz surowcowy DM BOŚ - gaz ziemny, srebro

Publikacja: 26.07.2022 10:36

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

GAZ ZIEMNY

Problematyczne dostawy rosyjskiego gazu ziemnego do Europy.

Notowania gazu ziemnego w ostatnich dniach powróciły do wyraźnych zwyżek. Najbardziej nerwowo jest na rynku europejskim, ale nie tylko – cena gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych także pnie się w górę i obecnie porusza się już w rejonie 8,70 USD za mln BTU. To najwyższy poziom cen gazu od połowy czerwca br.

Na rynku gazu ziemnego jak bumerang powracają pytania o dostawy tego surowca do Europy z Rosji. Niedawne zamknięcie gazociągu Nord Stream 1 na 10-dniowe prace konserwacyjne rozbudziło obawy o wykorzystanie tego faktu przez Rosję do celów politycznych i wstrzymanie dostaw gazu tą kluczową energetyczną arterią, transportującą surowiec do Niemiec. O ile w miniony czwartek z ulgą przyjęty został fakt, że przepływ gazu przez NS1 został ponownie uruchomiony, to optymizm nie trwał długo. Wczoraj pojawiły się bowiem informacje o kolejnych problemach z turbiną i koniecznością ograniczenia przepływu gazu przez NS1 do zaledwie 20% całkowitych możliwości.

Dla przypomnienia: jeszcze w czerwcu Gazprom wspomniał o wadliwej turbinie, która zmusiła do ograniczenia przepływu gazu do około 40% przepustowości – natomiast w lipcu do zamknięcia gazociągu na 10 dni. W miniony czwartek przepływ gazu został wznowiony, ale znów zaledwie na 40% przepustowości, a redukcja do 20% ma nastąpić już od jutra.

DM BOŚ

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

Ciężko ocenić, na ile decyzja Gazpromu jest techniczna, a na ile polityczna – jednak pewne jest to, że dla wielu państw Europy oznacza ona niepewność dotyczącą dostaw surowca oraz brak przewidywalności w zakresie zapasów gazu ziemnego zimą. Unia Europejska ma w planach zapełnienie swoich magazynów w 80 procentach do 1 listopada br., a Niemcy mają jeszcze ambitniejszy plan zapełnienia magazynów w 95 procentach. Na razie jednak dla całej UE wskaźnik ten wynosi 66%, a przy obecnej przepustowości NS1 są szanse na wypełnienie magazynów raczej maksymalnie w 75%-80%, jeśli po drodze nie będzie żadnych negatywnych niespodzianek.

SREBRO

Cena srebra przy tegorocznych minimach.

Notowania metali szlachetnych w ostatnich dniach pozostają pod presją strony podażowej. Wszystko za sprawą powrotu oczekiwań jastrzębiego nastawienia Fed do polityki monetarnej w USA. Już jutro instytucja ta ma podjąć decyzję ws. poziomu stóp procentowych w tym kraju – o ile oczekiwania wskazują raczej na podwyżkę o 0,75 pkt. procentowego, to pod uwagę brany jest także scenariusz podwyżki o cały punkt procentowy.

Dodatkowo, presję podażową na rynku srebra wywierają obawy o spowolnienie gospodarcze na świecie. O ile bowiem złoto jest traktowane przez wielu inwestorów jako bezpieczna przystań na rynkach finansowych, to srebro jest wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle. A to oznacza, że strach przed recesją wywiera negatywny wpływ na ceny tego kruszcu.

Obecnie notowania srebra poruszają się w okolicach 18,60 USD za uncję. Jest to poziom niedaleki technicznemu wsparciu na poziomie 18,20 USD za uncję, wyznaczającemu tegoroczne minimum na wykresie cen srebra.

DM BOŚ

Notowania srebra – dane dzienne

Surowce
Korekta ceny złota. Kiedy koniec?
Surowce
Cena złota na szczycie. Czy może być drożej?
Surowce
Co dalej z cenami kakao?
Surowce
Złota zagadka