Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, gaz ziemny

Publikacja: 20.07.2022 11:39

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

ROPA NAFTOWA

Rosja głównym dostawcą ropy naftowej do Chin.

Po wzrostowym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, notowania tego surowca dzisiaj rano oddają część zwyżek. Cena ropy WTI tym samym porusza się tuż poniżej poziomu 100 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent – o kilka dolarów wyżej, w okolicy 105 USD za baryłkę. Różnica w cenie na korzyść europejskiego surowca ma uzasadnienie fundamentalne: w Europie obawy związane z bezpieczeństwem energetycznym są obecnie największe ze względu na wprowadzone sankcje na Rosję i problemy z dostawami różnych surowców energetycznych.

Tymczasem państwom azjatyckim europejskie sankcje pod niektórymi względami… wychodzą na dobre. Dotyczy to zwłaszcza dostaw ropy naftowej: tańszy surowiec z Rosji stał się popularny w Chinach i Indiach. W czerwcu Rosja już po raz kolejny była największym dostawcą ropy naftowej do Chin – zdeklasowała ona w maju Arabię Saudyjską, która oferowała wyższe ceny. W poprzednim miesiącu import saudyjskiej ropy naftowej do Chin znalazł się na poziomie 1,23 mln baryłek dziennie, a więc o 30% niższym niż w czerwcu poprzedniego roku oraz niższym od majowego poziomu (1,84 mln baryłek dziennie).

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych w centrum uwagi na rynku ropy są informacje dotyczące zapasów tego surowca. Wczoraj Amerykański Instytut Paliw podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 1,86 mln baryłek. To już trzeci z kolei wzrost zapasów. Jeszcze więcej emocji budzi jednak zaplanowana na dzisiaj publikacja analogicznego raportu Departamentu Energii (który bazuje na większej ilości danych). Jeśli po raz kolejny pokaże on wzrost zapasów ropy i ogólnie paliw w USA, będzie to kolejny sygnał spadku popytu na paliwa i większej ostrożności konsumentów w wydawaniu pieniędzy – co z kolei tym bardziej wskazuje na spowolnienie gospodarcze w późniejszych miesiącach, gdy sezon letnich wyjazdów minie.

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

GAZ ZIEMNY

Reuters: gaz ziemny znów popłynie NS1.

W lipcu emocje inwestorów na rynku gazu – jak również przedsiębiorców i konsumentów – podgrzewa kwestia prac konserwacyjnych nad gazociągiem Nord Stream 1, transportujących gaz ziemny z Rosji do Niemiec. Ze względu na uszkodzenia turbiny i konieczność przetransportowania nowej części z Kanady, w dniach 11-21 lipca wstrzymano przepływ gazu przez NS1.

Prawdopodobnie w innych okolicznościach politycznych i gospodarczych ten fakt nie wzbudzałby tak wielu emocji, zwłaszcza że nowa turbina już została dostarczona do Rosji, a sam gazociąg – według doniesień – naprawiony. Jednak napięte relacje na linii UE-Rosja, związane z wojną w Ukrainie i sankcjami narzuconymi na Rosję przez UE, rozbudziły w ostatnich dniach spekulacje, że przepływ gazu przez NS1 celowo nie zostanie ponownie uruchomiony, co miałoby być pokazem siły ze strony Rosji.

O ile wielu polityków w UE nadal bierze ten czarny scenariusz pod uwagę, to agencja Reuters podaje, że mimo wszystko może się on nie spełnić. Według źródeł cytowanych przez Reuters, Rosja ma w planach ponowne uruchomienie gazociągu, jednak najprawdopodobniej nie w pełnej przepustowości. Gdyby faktycznie te zapowiedzi się spełniły, to będzie to czynnik uspokajający dla inwestorów i konsumentów w Europie, który może negatywnie wpłynąć na ceny gazu ziemnego.

Foto: DM BOŚ

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

Surowce
Metale czekają na impulsy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce
Gorączka złota
Surowce
Szczyt na złocie?
Surowce
Inwestorzy czekają na konkrety
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce
Trump wpływa na ceny złota
Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej