Rozmowy na ten temat trwały ponad pół roku.– Teraz czekamy tylko na zatwierdzenie tego porozumienia przez komitety kredytowe banków – powiedział Kunicki. Dodał, że trudno mu powiedzieć, kiedy umowa zostanie podpisana, ponieważ zależy to teraz wyłącznie od banków.

Dzięki porozumieniu kilkanaście umów, jakie miał dotychczas Ciech z bankami, ma być zastąpionych przez jedną. – Z tej umowy wyłączone będą nasze zagraniczne spółki – wyjaśnił prezes Ciechu. Chodzi o rumuńską Govorę oraz Sodę Deutschland Ciech. Współpraca tych podmiotów z bankami będzie odbywać się na podstawie umów bilateralnych.

Robert Bednarski, wiceprezes Ciechu do spraw finansowych, powiedział z kolei, że docelowo Ciech chce zredukować liczbę instytucji finansowych, z którymi stale współpracuje, z obecnych kilkunastu do pięciu, sześciu.Nowa umowa z bankami będzie dotyczyć większości obecnego zadłużenia netto Ciechu. Wynosiło ono na koniec zeszłego roku 1,71 mld zł. Oznacza to, że współczynnik dług netto do EBITDA (czyli zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację) wynosił na koniec minionego roku 4,3. Kunicki uznał za realne, że na koniec bieżącego roku ten wskaźnik może spaść w Ciechu poniżej 4.

Na piątkowym zamknięciu kurs Ciechu wzrósł o 5,77 proc., do 33 zł. Notowania podskoczyły zaraz po tym, jak zarząd spółki podał informację o porozumieniu z bankami. Zawarcie umowy z kilkunastoma instytucjami finansowymi otwiera drogę do prywatyzacji Ciechu. O przejęcie pakietu 36,68 proc. akcji spółki ubiega się obecnie trzech inwestorów (ich nazwy nie zostały podane publicznie).

Ciech jest blisko sprzedaży dwóch spółek zależnych – Polfy oraz Chemanu. W obydwu przypadkach potencjalni inwestorzy prowadzą już due diligence. – Na krótkiej liście zainteresowanych Polfą jest trzech inwestorów – powiedział Marcin Dobrzański, wiceprezes Ciechu. – Z kolei w procesie sprzedaży Chemanu jesteśmy na etapie uzgadniania szczegółów umowy końcowej z jednym podmiotem – dodałGrupa stara się również zbyć kilka innych aktywów. Chodzi o pakiet 44,5 proc. akcji PTU, spółkę Ciech Service i działkę przy ul. Powązkowskiej w Warszawie. Spółka nie zdradza, ile mogą być one warte.