Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 03:15 Publikacja: 24.04.2024 06:00
Kamil Majczak, prezes Ciechu. Fot. Dariusz Iwański/mpr
Foto: Dariusz Iwanski phone:601362305
W czerwcu Ciech planuje zmienić nazewnictwo spółek wchodzących w skład grupy. I tak już za kilka tygodni spółka matka będzie działać pod szyldem Qemetica (czyt. kemetika). Jak informuje, to nawiązanie do hiszpańskiego słowa „química”, które oznacza po prostu chemię. Końcówka ma się kojarzyć z łacińskimi wyrazami „ethi-ca” czy „mathematica”. „Nowoczesność i odpowiedzialność – Qemetica to synonim firmy, która ma najwyższe standardy odpowiedzialności, innowacyjności i konkurencyjności” – zachwala nową nazwę Ciech. Metamorfozę przejdą też firmy zależne. I tak Ciech Soda Polska będzie funkcjonował pod marką Qemetica Soda Polska, a Ciech Cargo pod szyldem Qemetica Cargo. Nazwy niektórych firm przejdą jeszcze większe przeobrażenia. Ciech Sarzyna zmieni się w Qemetica Agricultural Solutions Poland, Proplan Plant Protection Company w Qemetica Agricultural Solutions Spain, Ciech Vitrosilicon w Qemetica Silicates, Ciech Vitro w Qemetica Glass, a Ciech Pianki w Qemetica Polyurethanes.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
To efekt realizowanych działań naprawczych. Na plus nie pozwoliły jednak wyjść takie czynniki jak: niekorzystna sytuacja makroekonomiczna, wzrastające napięcia geopolityczne, tani import nawozów z Rosji i Białorusi oraz brak wystarczającego popytu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Od kilku tygodni wyniki osiągane w kluczowym biznesie istotnie rosną. Pozostaje pytanie, jak wpłynęły na rezultaty I kwartału, sezonowo najważniejszego dla grupy. Rynek czeka też na finał rozmów z Orlenem i dalsze działania mające ograniczyć dług.
Koncern dąży do pozyskania kontrahentów, którzy zapewnią grupie alternatywne dostawy gazu ziemnego i amoniaku. Celem jest istotne obniżenie dotychczasowych kosztów związanych z ich zakupami.
Dziś obowiązujący termin uruchomienia nowego zakładu w Brzegu Dolnym to 2026 r., a koszt budowy to 551 mln zł. Inwestycja jest jednak złożona i towarzyszy jej wiele zagrożeń. Ponadto jest realizowana własnymi siłami.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
W pobliżu puławskich zakładów powstanie rafineria produkująca pierwiastki ziem rzadkich. Azoty zapewnią jej m.in. infrastrukturę, dostęp do odczynników, mediów oraz teren pod budowę.
Finasowanie o wartości do 28 mln USD będzie przeznaczone na zakup propanu, który jest niezbędnym surowcem do produkcji prowadzonej w nowych zakładach w Policach. Jednocześnie Azoty kontynuują z Orlenem rozmowy na temat sprzedaży tych aktywów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas