Giełdowa firma handluje też stalą w kilku innych krajach naszego regionu Europy.

Drobni akcjonariusze wciąż nie wiedzą, jakie dokładnie składniki majątku mają zostać wniesione do Złomreksu Centrum, nie znają również ich wycen. Docelowo Cognor, w ramach restrukturyzacji, ma sprzedać te aktywa zewnętrznemu inwestorowi – według niepotwierdzonych informacji koncernowi ArcelorMittal (zgodę będzie musiało wydać odrębne zgromadzenie).

Akcjonariuszom mniejszościowym nie podoba się, że zarząd ma dostać zgodę na przeniesienie aktywów na nieznanych im warunkach. Główny udziałowiec Cognora, Złomrex, na dzisiejszym zgromadzeniu będzie jednak dysponować większością 99,4 proc. głosów – zarejestrował 41,35 mln akcji (według raportu półrocznego miał 42,66 mln papierów). Na NWZA zarejestrowali się również drobni akcjonariusze, którzy w 2008 roku walczyli w sądzie (bezskutecznie) o uchylenie przeforsowanej przez Złomrex uchwały w sprawie fuzji Cognora ze Złomreksem Steel Services (właściciel zagranicznej sieci obrotu stalą). Szykuje się więc ostra dyskusja z zarządem.

Prezes Cognora Krzysztof Walarowski nie chce mówić, na jakim etapie są rozmowy z kupcem polskiej części biznesu. Walarowski zrezygnował wczoraj z funkcji wiceprezesa Złomreksu ds. handlowych. – Wkraczamy w trudny etap restrukturyzacji Cognora, nie mogę pełnić dwóch funkcji – tłumaczy Walarowski.