- Wszystkie złożone oferty zostały poddane dogłębnej analizie, a czas trwania transakcji został wydłużony ze względu na intensywne negocjacje dotyczące ww. priorytetów operacyjnych i inwestycyjnych. Pomimo złożonych ofert Minister Skarbu Państwa nie zdecydował się na ich przyjęcie, ponieważ nie spełniały one stawianych warunków - podał resort w opublikowanym w piątek komunikacie.
Resort uzależnia dalszą prywatyzację spółki od realizacji inwestycji w Kozienicach. Wcześniej informował, że chce zakończyć proces prywatyzacji Enei do końca marca.
W drugiej połowie października ubiegłego roku MSP wybrało dwóch inwestorów do negocjacji równoległych ws. sprzedaży 51 proc. akcji Enei. Ministerstwo prowadziło negocjacje z Kulczyk Holding i francuskim koncernem GDF Suez. Wcześniej oferty złożyły także francuski EDF i czeski EPH. Do 3 listopada wyłączność na negocjacje miał Kulczyk Holding. W połowie grudnia MSP poinformowało o wyłączności negocjacyjnej dla EDF.
W czwartek pojawiły się nieoficjalne informacje, że EDF wycofał się z tych rozmów.
"Przy sprzedaży 51 proc. akcji Enei, zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, MSP kierowało się maksymalizacją ceny. Priorytetowo traktowane były również kwestie zachowania operacyjnej integralności Enei, utrzymania przejrzystej struktury właścicielskiej oraz rozwoju mocy wytwórczych w Elektrowni Kozienice SA, co wpisuje się w politykę bezpieczeństwa energetycznego Polski" - podkreślił resort skarbu w piątkowym komunikacie.