Inwestorzy w nowe elektrownie gazowe, które nie zyskały wsparcia w postaci wygranych aukcji rynku mocy w poprzednim roku, wygrali tegoroczne aukcje dogrywkowe. Chodzi m.in. o projekty Energi i Enei, która jednocześnie podpisała zaraz po zakończeniu aukcji umowę z wykonawcą.
Wysokie ceny rynku mocy. Zapłacimy wszyscy
Aukcja dogrywkowa na rynku mocy na rok dostaw 2029 została zakończona w pierwszej rundzie – wynika z informacji na stronie internetowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Nowe elektrownie gazowe będą potrzebne do stabilizacji systemu energetycznego. Z racji jednak, że nie będą pracować ciągle, zmniejsza się ich rentowność. Aby spółki jednak zachęcić do tych potrzebnych inwestycji w nowe elektrownie, państwo wynagradza firmy za świadczenie tzw. usługi mocowej , czyli dysponowania stabilnym źródłem energii, wówczas, kiedy OZE nie pracuje. Ten system jednak kosztuje i to coraz więcej, co pokazały wysokie ceny w aukcji dogrywkowej. Z harmonogramu aukcji wynika, że w pierwszej rundzie cena wywoławcza wynosiła 536,80 zł/kW/rok, a cena minimalna 492,09 zł/kW/rok. Ostatnie dwie główne aukcje rynku mocy w 2023 i 2024 r. dzięki większej konkurencji i dużemu udziałowi magazynów energii zamykały się w przedziale 244–264 zł/kW/rok. Tegoroczne aukcje dogrywkowe dla gazu będą kosztować ponad 2,3 mld zł. Średni koszt rynku mocy, przenoszony w opłacie mocowej w latach 2025-2028, szacowany jest na około 8,5–9 mld zł rocznie.
Czytaj więcej
Polski Komitet Energii Elektrycznej skupiający największe spółki energetyczne w Polsce apeluje o pilną reformę systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2.
Zaokrąglona łączna wielkość oferowanych obowiązków mocowych wynosiła 5 tys. MW. PSE podały, że wstępne wyniki aukcji zostaną opublikowane w terminie 3 dni roboczych od dnia jej zakończenia.
Jak podawały PSE, zapotrzebowanie na moc w aukcji dogrywkowej na rok dostaw 2029 wynosiło 5 236 MW. Aukcja główna na rok 2029 odbyła się w grudniu 2024 roku. Kontraktów mocowych nie zdobyły wtedy elektrownie gazowe.