PGE: Przetarg na atom pod koniec tego roku

Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce około 2025 r. – zdaniem wielu ekspertów – w zakładanym terminie nie jest już możliwa do zrealizowania.

Publikacja: 08.07.2015 06:00

PGE: Przetarg na atom pod koniec tego roku

Foto: Bloomberg

Resort gospodarki, który wpisał tę datę do Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, nadal traktuje ją jako obowiązującą. O jego zmianie zdecyduje, dopiero gdy otrzyma od inwestora, tj. Polskiej Grupy Energetycznej, oraz kontrolującego tę spółkę Ministerstwa Skarbu Państwa jasną informację o konieczności przesunięć w harmonogramie realizacji projektu. Na razie jednak takiej nie było. – Traktujemy zatem harmonogram zawarty w PPEJ jako obowiązujący – tłumaczy Danuta Ryszkowska-Grabowska, rzeczniczka MG. Ale zaznacza, że PPEJ podlega aktualizacji co cztery lata, dlatego w najbliższych latach będą prowadzone prace nad uaktualnieniem danych i terminów w dokumencie.

– Powołana do realizacji projektu spółka celowa analizuje obecnie możliwe rozwiązania, aby zminimalizować zmiany w harmonogramie projektu – brzmią zgodne odpowiedzi z biur prasowych PGE EJ1 i MSP.

Na jego kształt będzie mieć też wpływ rozstrzygnięcie postępowania zintegrowanego.

Z najnowszych informacji płynących z atomowej spółki PGE wynika, że powinno ono zostać uruchomione pod koniec 2015 r., choć wcześniej była mowa o początku tego roku. Poślizg jest wynikiem rozwiązania umowy z firmą Worley Parsons i przejęciem od niej przez PGE EJ1 odpowiedzialności za realizację badań lokalizacyjnych i środowiskowych.

Ale jak wynika ze słów przedstawicieli spółki córki PGE, dopiero po zakończeniu postępowania zintegrowanego, tj. podpisaniu umów, będzie można określić szczegółowe warunki realizacji inwestycji oraz jej harmonogram.

– Prowadzimy rozmowy z dostawcami technologii z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Francji czy Kanady – wskazuje Joanna Zając z biura prasowego PGE EJ1. Jak zaznacza, w spotkaniach uczestniczą też ich potencjalni partnerzy, gdyż zakres postępowania poza dostawą technologii reaktora obejmuje m.in. generalne wykonawstwo elektrowni, usługi wsparcia, prowadzenia i utrzymania jej ruchu, dostawy paliwa jądrowego oraz program transferu kompetencji do PGE EJ 1. – Oferenci zostaną poproszeni o przedstawienie możliwego zaangażowania kapitałowego w realizację inwestycji – dodaje Zając.

Koszty budowy pierwszego bloku jądrowego w Polsce o mocy 3 tys. MW szacowane są na razie na 40–60 mld zł.

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu