Zgodnie ze stanowiskiem PD Co – firmy zależnej Prairie Mining, która realizuje lubelski projekt - w wyniku zatwierdzenia dokumentacji PD Co przysługuje wyłączne trzyletnie prawo pierwszeństwa na ustanowienie użytkowania górniczego i uzyskanie koncesji wydobywczej na złoże „Lublin". Spółka podaje, że złoże „Lublin" scala złoża z czterech koncesji udzielonych PD Co w 2012 r. Nie ujawnia, o które konkretnie tereny chodzi. Wiadomo jednak, że najważniejsze dla powodzenia inwestycji jest złoże „K-6, K-7", o które też walczy Lubelski Węgiel Bogdanka.
- Nie znajdują uzasadnienia pojawiające się w mediach informacje o posiadaniu przez spółkę PD Co wyłącznego prawa do uzyskania koncesji wydobywczej na złoże „Lublin", w którego skład wchodzi także obszar „K-6, K-7". Na obecnym etapie można byłoby mówić jedynie o uzyskaniu prawa pierwszeństwa do ustanowienia użytkowania górniczego – podaje w swoim stanowisku zarząd LW Bogdanka. I zwraca uwagę na jeszcze jedną kwestię: - Minister Środowiska odmówił, na mocy ostatecznej decyzji, zatwierdzenia na wniosek PD Co dokumentacji geologicznej złoża „K-6, K-7" (w odróżnieniu od innych obszarów wchodzących w skład projektu „Lublin") – twierdzi Bogdanka.
Dodatkowo, w odniesieniu do dokumentacji geologicznej złoża „Lublin", której zatwierdzenie według stanowiska PD Co stanowi podstawę do uzyskania prawa pierwszeństwa, Bogdanka przygotowuje skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję wydaną przez Ministra Środowiska.
W sądzie znajduje się już inna skarga Bogdanki – na decyzję Ministra Środowiska w sprawie odmowy udzielania jej koncesji wydobywczej na złoże „K-6, K-7". Minister uznał wówczas, że skoro obszar ten rozpoznaje już PD Co, to udzielenie Bogdance zezwolenia na eksploatację złoża przekreślałoby sens geologiczny dalszego rozpoznawania kopaliny przez PD Co i mogłoby naruszyć prawa tej spółki. Byłoby także - w jego ocenie - sprzeczne z zasadami racjonalnej gospodarki złożami kopalin.
Zarząd Bogdanki dodaje jednocześnie, że niezależnie od kontynuacji starań o koncesję wydobywczą w obszarze „K-6, K-7", prowadzi prace mające na celu zapewnienie rozwoju w kierunku północnym, poprzez przygotowanie dokumentacji koncesyjnych na wydobycie w obszarach Ostrów i Orzechów, na które posiada koncesje rozpoznawcze. Obecne zasoby operatywne zapewniają żywotność kopalni do około 2034 roku, spółka planuje je podwoić przed rokiem 2020.