W trakcie sesji zawarto jedną transakcję. Dotyczyła ona styczniowego kontraktu. Wolumen obrotu wyniósł 1488 MWh, a jego wartość 231 tys. zł. Dzienny kurs rozliczeniowy wyznaczono na poziomie 155,25 zł za 1 MWh.
– Rozwój rynku towarowo-finansowego jest jednym z kluczowych elementów strategii grupy kapitałowej GPW na najbliższe lata. Niewątpliwie Rynek Instrumentów Finansowych TGE wzbogaci ofertę produktową całej grupy, uatrakcyjni nasz rynek kapitałowy, a uczestnikom zapewni nowe możliwości handlu – twierdzi Paweł Tamborski, prezes GPW. Dodaje, że giełda będzie aktywnie promować ten rynek wśród swoich inwestorów krajowych i międzynarodowych.
Na TGE zadebiutowały po cztery serie futures miesięcznych i kwartalnych oraz dwie rocznych. Minimalną jednostką transakcyjną jest 1 MWh. Nominał kontraktu miesięcznego mieści się w przedziale 672–745 MWh, kwartalnego od 2159 do 2209 MWh, a rocznego od 8760 do 8784 MWh.
– Jedną z głównych korzyści płynących z uczestnictwa w rynku jest zwiększenie konkurencji na rynkach hurtowych i detalicznych, a tym samym zapewnienie jego uczestnikom możliwości efektywniejszego zarządzania portfelem zakupowo-sprzedażowym na rynku energii – twierdzi Ireneusz Łazor, prezes TGE.
Więcej na temat kontraktów terminowych na TGE dowiesz się na warsztatach „Rzeczpospolitej", które odbędą się 16–17 listopada. Szczegółowe informacje pod nr. tel. 22 46 30 150