Portfel inwestycyjny na kwiecień 2024: Rynkowy bal trwa. Optymizm nie opuszcza ekspertów

Jeśli inwestować na rynku walutowym, to głównie przeciwko frankowi. Dobrą passę na rynku surowców powinny kontynuować metale szlachetne, a coraz lepsze perspektywy ma miedź. Na giełdach nadal powinny przeważać zwyżki – uważają specjaliści.

Publikacja: 05.04.2024 06:00

Portfel inwestycyjny na kwiecień 2024: Rynkowy bal trwa. Optymizm nie opuszcza ekspertów

Foto: AdobeStock

Rynkowy bal trwa w najlepsze. W marcu po raz kolejny opłaciło być się optymistą. Wśród ekspertów typujących na łamach „Parkietu” skład portfeli foreksowych na najwyższe stopy zwrotu liczyć mogli przede wszystkim ci, którzy postawili na zwyżki cen metali szlachetnych. Dobrym pomysłem było też stawianie na akcje: zarówno w USA, jak i w Europie, w tym w Polsce.

Czy w kwietniu rynkowy optymizm zostanie podtrzymany?

Walutowy „pewniak”

W przypadku typów związanych z rynkiem walutowym najczęściej pojawiającym się scenariuszem jest obecnie słabość franka szwajcarskiego. Ma to oczywiście związek z marcową, niespodziewaną obniżką stóp procentowych w Szwajcarii.

– Decyzja o łagodzeniu warunków monetarnych powinna przynajmniej w średnim terminie wpływać osłabiająco na franka szwajcarskiego – uważa Łukasz Zembik z Oanda TMS Brokers.

Bank centralny Helwetów, tnąc stopy i nie czekając przy tym na podobne ruchy innych głównych banków centralnych, stał się tym samym dla franka kulą u nogi.

4,2 proc.

dały w marcu zarobić typy Rafała Sadocha z BM mBanku. W ubiegłym miesiącu tradycyjnie postawił on m.in. na wzrost cen złota czy też na zwyżkę indeksu S&P 500

– Marcowy ruch SNB dotyczący stóp zmienia optykę dla szwajcarskiej waluty w stronę jej mocniejszych spadków. Niewykluczone, że na EUR/CHF celujemy w parytet – wskazuje Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.

Na słabość franka, tyle że w zestawieniu z jenem, który ostatnio zresztą też nie miał dobrej passy, stawia z kolei Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

– Marcowa obniżka SNB ugruntowała trend spadkowy w notowaniach CHF, dowodząc jednocześnie, że preferencja, by frank był mocny, odeszła do lamusa. Z kolei słabość jena budzi opór Banku Japonii, który gotów jest interweniować, by zawrócić jena z 34-letnich dołków – uważa Sawicki.

Na umocnienie w relacji do franka ma szansę także złoty. – Perspektywy mocnego wzrostu polskiej gospodarki w tym roku i neutralna postawa RPP kontrastują z gołębią polityką SNB, wywierając presję na franka szwajcarskiego – zauważa Andrzej Kiedrowicz z PKO BP.

W przypadku naszej waluty sytuacja jest jednak bardziej skomplikowana. Część ekspertów wierzy, że złoty może być silniejszy nie tylko względem franka, ale także euro. – Złoty przy utrzymaniu stóp procentowych przez RPP powinien dalej zyskiwać – uważa Rafał Sadoch z BM mBanku.

W zestawieniu złotego z dolarem prognozy idą już w stronę osłabienia krajowej waluty. – Dolar może zyskiwać ze względu na zmniejszające się szanse na obniżki stóp procentowych w czerwcu. Z kolei złoty pozostaje nadzwyczaj mocny, pomimo mieszanych danych gospodarczych – uważa Michał Stajniak, analityk firmy XTB.

Czytaj więcej

Portfel techniczny na kwiecień 2024: Miszmasz pomysłów na początek nowego kwartału

Metale i miedź

Z bardziej jednoznacznymi oczekiwaniami mamy do czynienia w przypadku rynku surowców i towarów. Eksperci, mimo mocnych zwyżek w marcu, nadal spodziewają się wzrostu cen metali szlachetnych – złota oraz srebra.

– Zakupy banków centralnych wspierają notowania złota – uważa Sobiesław Kozłowski z Noble Securities.

Zdaniem Łukasza Wójcika z BM Pekao lepiej od złota może zachowywać się srebro. – W najbliższym czasie spodziewamy się nadrabiania zaległości w zachowaniu kursu srebra względem złota – uważa ekspert.

Hitem kwietnia zdaniem specjalistów może okazać się miedź, której notowania w ostatnim czasie również wykazują apetyt na zdobywanie coraz wyższych poziomów.

– Różne rynki surowcowe mocno rosną, i to podczas osłabiania się EUR/USD. Widać też, że inwestorzy na rynku akcji zaczęli już pozycjonować się na wzrost spółek surowcowych. Cena miedzi klasycznie kontynuuje zwyżki po wyjściu z trendu horyzontalnego. Sytuacja techniczna jest więc dobra, a spływające prognozy wzrostu PKB, w tym z Chin, powinny zapewnić zwiększający się popyt na metale nieżelazne – uważa Łukasz Wardyn z CMC Markets.

W miedź wierzy również Marcin Kiepas z Tickmill. – Miedź złapała wiatr w żagle. Wybicie powyżej lokalnych szczytów z lipca, grudnia i stycznia otwiera drogę w kierunku 9500 USD. Pozytywnym sygnałem dla miedzi są też ostatnie, nieco lepsze od oczekiwań, dane z Chin – uważa Kiepas.

Eksperci nie przechodzą obojętnie wobec niecodziennych sytuacji rynkowych z ostatnich tygodni. Do takich można zaliczyć m.in. bardzo mocny wzrost cen kakao. Zdaniem analityków wzrost był nawet zbyt mocny i oczekują oni teraz korekty spadkowej.

– W ubiegłym miesiącu pisałem, że pozycje krótkie na kakao zaczynają kusić w świetle bezprecedensowego wzrostu cen, jednak dane o pozycjach różnych grup inwestorów nie sugerują zakończenia wzrostów. Zajęcie krótkiej pozycji w marcu byłoby katastrofą, po wzroście cen o kolejnych 65 proc. znajdujemy się jednak na poziomach całkowicie niemożliwych do utrzymania w dłuższym terminie – uważa Kamil Cisowski z DI Xelion.

Jeśli zaś szukamy rynku, który wzorem kakao ma szanse zanotować imponujący rajd, to zdaniem ekspertów warto przyjrzeć się notowaniom kawy.

– Przełamanie trendu spadkowego jakiś czas temu, wychodzenie na 52-tygodniowe maksima oraz kwestie pogodowe w krajach o istotnej produkcji tego surowca skłaniają do zawarcia długiej pozycji na kwiecień – uważa Mateusz Namysł z Santander BM.

Czytaj więcej

Portfel fundamentalny na kwiecień 2024: Na celowniku typujących banki i spółki z szerokiego rynku akcji

Byki w natarciu

Eksperci liczą też, że kwiecień przyniesie podtrzymanie dobrych nastrojów na światowych rynkach akcji. Błyszczeć mogą przede wszystkim indeksy chińskie.

– Końcówka I kw. 2024 r. przynosi oznaki poprawy nastrojów wokół rynku chińskiego, coraz lepiej wyglądają także dane z gospodarki. Do postawienia „kropki nad i” potrzeba w naszej ocenie już tylko sygnałów jakiegokolwiek ożywienia na rynku nieruchomości, których spodziewamy się w najbliższych tygodniach – uważa Kamil Cisowski. Byczych prognoz nie brakuje także w stosunku do rynku nad Wisłą. Dotyczą one indeksu WIG20, jak i sWIG80. W zwyżki indeksu średnich europejskich spółek wierzy z kolei Michał Krajczewski z BM BNP Paribas.

– Indeks średniej wielkości europejskich spółek wybił się pod koniec marca ponad szczyt z początku 2023 r., co jest czytelnym sygnałem powrotu hossy w tym sektorze. Omawiana grupa spółek łączy takie korzyści dla inwestorów jak niższe wyceny względem dużych spółek oraz większy udział sektorów cyklicznych (np. przemysł, finanse), które w obliczu oczekiwanego odbicia gospodarki na Starym Kontynencie, sygnalizowanego m.in. przez odbijające wskaźniki PMI, powinny zachowywać się relatywnie lepiej niż szeroki rynek – uważa Krajczewski.

W prostocie siła

W marcu najlepszym typującym okazał się Rafał Sadoch z BM mBanku. Po raz kolejny postawił na siłę złotego, wzrost cen złota i zwyżki indeksu S&P 500 (a typy te zostały powtórzone na kwiecień). Jego wskazania dały zarobić 4,2 proc.

Licząc od początku roku, liderem zestawienia jest jednak Marek Rogalski z DM BOŚ. Jego typy do tej pory dały stopę zwrotu 6,8 proc.

Trzynastu ekspertów i ich prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Łukasz Wardyn, CMC Markets

EUR/PLN

Nawet zakładając, że marcowy odczyt inflacji był dołkiem na następne kilkanaście miesięcy, to jednak wartości są niskie, a dokładniej dużo niższe, niż jeszcze w listopadzie zakładał rynek. Można liczyć, że w najbliższych miesiącach CPI w Polsce będzie utrzymywać się na poziomach takich jak w strefie euro i dopiero w miesiącach letnich można spodziewać się relatywnie istotnego wzrostu inflacji w Polsce. Przy wysokich realnych stopach procentowych w Polsce i większym prawdopodobieństwie spadku stóp w III kwartale w strefie euro niż w Polsce złoty ma nadal szanse na utrzymywanie się na wysokich poziomach. Przestrzeni do dalszego wzrostu PLN jest jednak coraz mniej. Wejście: 4,303. Cel: 4,22. SL: 4,328.

Miedź

Różne rynki surowcowe mocno rosną i to podczas osłabiania się EUR/USD. Widać również, że inwestorzy na rynku akcji zaczęli już pozycjonować się na wzrost spółek surowcowych. Cena miedzi klasycznie kontynuuje zwyżki po wyjście z trendu horyzontalnego. Sytuacja techniczna jest więc dobra, a spływające prognozy wzrostu PKB, w tym z Chin, powinny zapewnić zwiększający się popyt na metale nieżelazne. SL: 3,603.

WIG20

Stoimy przy kluczowym oporze. Na rynku widać, że jest spora grupa inwestorów, którzy redukują pozycje, a nawet otwierają krótkie. Przejście powyżej lutowego szczytu otworzy możliwość wejścia w długoterminową hossę na WIG20. To jest już zresztą faktem na WIG20 Total Return i pozostałych szerokich indeksach z GPW. W przypadku WIG20 im wyżej, tym mniejsza powinna być podaż, a popyt powinien gonić rynek. Cel: 2750. SL: 2290.

Marcin Kiepas, Tickmill

EUR/USD

Powrót notowań eurodolara w okolicę lutowego dołka (1,0695) ponownie powinien zachęcić popyt do większej aktywności. Szczególnie że już wcześniej w grudniu te same poziomy były wykorzystywane do zakupów. Wejście: 1,068. Cel: 1,098. SL: 1,058.

Miedź

Miedź dostała wiatru w skrzydła. Wybicie powyżej lokalnych szczytów lipca, grudnia i stycznia otwiera drogę w kierunku 9500 USD. Pozytywnym sygnałem dla miedzi są też ostatnie, nieco lepsze od oczekiwań, dane z Chin. Cel: 9500. SL: 8680.

DAX

Niemiecki rynek akcji od końca października pozostaje w silnym trendzie wzrostowym, ale rosnące z każdym tygodniem wykupienie i brak wsparcia giełdy poprzez poprawę sytuacji w niemieckiej gospodarce rodzi ryzyko wystąpienia silniejszej korekty. Cel: 17 600. SL: 19 100.

Rafał Sadoch, BM mBanku

EUR/PLN

Złoty przy utrzymaniu stóp procentowych przez RPP powinien dalej zyskiwać.

Złoto

Złoto będzie dalej zyskiwało wraz z obniżkami stóp procentowych na świecie.

S&P 500

Hossa na rynku akcji trwa od kilku miesięcy i nie ma co z nią walczyć.

Michał Krajczewski, BM BNP Paribas

EUR/USD

Para EUR/USD odnotowała korektę w marcu, powracając do tegorocznych minimów przy 1,07. Oceniamy, że w krótkim terminie spadek ten zdyskontował korzystne dla USD czynniki jak wycena mniejszej skali obniżek stóp procentowych w USA albo utrzymujące się dobre dane gospodarcze. Ekonomiści BNP Paribas oczekują kursu 1,10 w horyzoncie całego 2024 r., biorąc więc pod uwagę obecne wyprzedanie, widzę potencjał do odbicia w kwietniu. Cel: 1,09. SL: 1,068.

Ropa Brent

Ropa wybiła się pod koniec marca na nowe tegoroczne maksima, a umiarkowany trend wzrostowy obecny od końcówki ubiegłego roku jest kontynuowany. Z punktu widzenia analizy technicznej notowania surowca mogą więc dalej zyskiwać, kierując się w pobliże ubiegłorocznych szczytów w rejonie 94 USD za baryłkę. Cel: 93,5. SL: 83,5.

Euro Stoxx Mid

Indeks średniej wielkości europejskich spółek wybił się pod koniec marca ponad szczyt z początku 2023 r., co jest czytelnym sygnałem powrotu hossy w tym sektorze. Omawiana grupa spółek łączy takie korzyści dla inwestorów jak niższe wyceny względem dużych spółek (a rynek europejski dodatkowo notowany jest z dyskontem np. względem USA) oraz większym udziałem cyklicznych sektorów (np. przemysł, finanse), które w obliczu oczekiwanego odbicia gospodarki na Starym Kontynencie, sygnalizowanym m.in. przez odbijające PMI, powinny zachowywać się relatywnie lepiej względem rynku. Cel: 550. SL: 485.

Kamil Cisowski, DI Xelion

Ethereum

Kwiecień jest zazwyczaj miesiącem niezwykle sprzyjającym ryzykownym aktywom. Nie widzimy przeszkód, by ceny kryptowalut co najmniej przetestowały marcowe szczyty. W czołówce tego rynku zwyżki ethereum wyglądają najskromniej, ale jednocześnie jest to nasz preferowany instrument w ramach tej klasy aktywów, jeden z niewielu, które faktycznie mogą posiadać znaczącą wewnętrzną wartość. W okresach euforii jest to dla niego obciążeniem, bo handel nim nie opiera się wyłącznie na nastrojach inwestorów, ale gdyby nasza pozycja miałaby przynieść stratę, liczymy na to, że będzie ona wyraźnie mniejsza niż na altcoinach. Wejście: 3300. Cel: 4000.

Kakao

Po wzroście cen o kolejnych 65 proc. znajdujemy się na poziomach całkowicie niemożliwych do utrzymania w dłuższym terminie. Zachowanie cen w końcówce marca i statystyki dotyczące rynku instrumentów pochodnych sugerują w naszej ocenie, że mogliśmy mieć do czynienia z masowym zamykaniem pozycji zabezpieczających przez producentów i duże podmioty handlujące surowcem, wywołanym brakiem możliwości dopłaty do depozytów zabezpieczających. Jeżeli tak faktycznie było, w kwietniu może nas czekać gwałtowna korekta. Wejście: 10 300. Cel: 7500.

Hang Seng

Końcówka I kw. 2024 r. przynosi oznaki poprawy nastrojów wokół rynku chińskiego, coraz lepiej wyglądają także dane z gospodarki. Do postawienia „kropki nad i” potrzeba w naszej ocenie już tylko sygnałów jakiegokolwiek ożywienia na rynku nieruchomości, których spodziewamy się w najbliższych tygodniach. Zakładamy, że ostatnie zachowanie miedzi może być sygnałem zbliżającego się końca kryzysu w Chinach, i wierzymy, że Hang Seng może w kwietniu wyróżniać się zarówno na tle rynków wschodzących, jak i rozwiniętych.

Marek Rogalski, DM BOŚ

EUR/CHF

Marcowy ruch SNB na stopach zmienia optykę dla szwajcarskiej waluty w stronę jej mocniejszych spadków. Niewykluczone, że na EURCHF celujemy w parytet.

Kawa

Czy po rajdzie na kakao przyjdzie czas na ruch na kawie? Powodem mogą być problemy z podażą ziaren robusty w nadchodzących tygodniach i generalnie bycze nastawienie inwestorów do surowców.

MSCI EM

Niewykluczone, że w kwietniu rynki wschodzące będą zachowywać się lepiej, co sygnalizuje lepsze zachowanie się giełdy w Chinach i zwyżki na rynku surowców.

Łukasz Wójcik, BM Pekao

USD/JPY

Testowanie 34-letnich maksimów USDJPY wywiera coraz większą presję na władze Japonii, jeśli chodzi o interwencję w celu umocnienia jena. W związku z powyższym otwieramy pozycję krótką na parze USD/JPY. SL: 154,00.

Srebro

W najbliższym czasie spodziewamy się nadrabiania zaległości w zachowaniu kursu srebra względem złota. SL: 24,2.

sWIG80

Podtrzymujemy nasze pozytywne nastawienie do indeksu sWIG80 z poprzedniego miesiąca, oczekując kontynuacji pozytywnych tendencji. Zgodnie z klasyką trend będzie kontynuowany, dopóki nie zobaczymy sygnałów jego odwrócenia, a obecnie na wykresie sWIG80 owych sygnałów nie widać. SL: 23450.

Sobiesław Kozłowski, Noble Securities

USD/PLN

Zakładane w 2024 r. mocniejsze cięcie stóp przez EBC niż przez Fed jest wymagającym otoczeniem dla PLN, choć transfery w ramach KPO czy napływ długoterminowych inwestorów do Polski mogłyby z nawiązką amortyzować globalne czynniki ryzyka. Wejście: 3,91. SL: 3,69.

Złoto

Zakupy banków centralnych wspierają notowania złota. SL: 2178.

VIX

Po bardzo udanym I kw. 2024 r. dla S&P 500 czy Nasdaq inwestorzy są blisko euforii, która zazwyczaj poprzedza wzrost zmienności. Zasadniczym pytaniem jest, czy pozytywne nastawienie do akcji utrzyma się do zakładanej pierwszej obniżki stopy referencyjnej Fed w czerwcu bądź lipcu. Wejście: 13,1. SL: 11,7.

Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl

CHF/JPY

Marcowa obniżka SNB ugruntowała trend spadkowy w notowaniach CHF, dowodząc jednocześnie, że preferencja, by frank był mocny, odeszła do lamusa. Z kolei słabość jena budzi opór Banku Japonii, który gotów jest interweniować, by zawrócić jena z 34-letnich dołków.

Nikiel

Większość tegorocznego wzrostu cen niklu została w marcu wymazana pod wpływem obaw o siłę popytu. Zagrożenia dla podaży surowca pozostają jednak aktualne, co powinno sprzyjać wyhamowaniu ostatniej zniżki.

MSCI Korea

Rynki wschodzące będą korzystać na zbliżającym się globalnym luzowaniu polityki pieniężnej. Koreańskie benchmarkowe indeksy są cechowane przez znaczący udział spółek technologicznych i w dobie hossy AI powinny utrzymywać relatywną siłę względem pozostałych EM.

Andrzej Kiedrowicz, PKO BP

CHF/PLN

Perspektywy mocnego wzrostu polskiej gospodarki w tym roku i neutralna postawa RPP kontrastują z gołębią polityką SNB, wywierając presję na franka szwajcarskiego.

Miedź

Ceny metalu powinny utrzymywać się powyżej 9 tys. USD za tonę, wsparte cięciami produkcji zapowiedzianymi przez chińskie huty oraz spadkiem globalnej podaży surowca.

WIG20

Perspektywy silnego wzrostu gospodarczego w Polsce w 2024 r. oraz napływ unijnych środków w ramach KPO powinny wspierać dalszy wzrost indeksu naszych blue chips.

Michał Stajniak, XTB

USD/PLN

Dolar może zyskiwać ze względu na zmniejszające się szanse na obniżki stóp procentowych w czerwcu. Z kolei złoty pozostaje nadzwyczaj mocny, pomimo mieszanych danych gospodarczych. Cel: 4,10. SL: 3,90.

Kakao

W kwietniu rozpoczyna się mid-season, co może skłonić inwestorów do realizacji zysków z długiej pozycji, bez względu na wyniki zbiorów (kluczowe dane dotyczące zbiorów poznamy dopiero w maju). Z drugiej strony poznamy dane dotyczące przetwórstwa w kwietniu. Dodatkowo w marcu obserwowaliśmy ogromną redukcję długich pozycji na kontraktach. Cel: 7500. SL: 12 200.

Hang Seng China Enterprises

Dane z Chin poprawiają się, co wskazuje na ekspansję. Biorąc pod uwagę mocno wyprzedany chiński rynek, też może on kontynuować wzrosty. Cel: 6700. SL: 5220.

Mateusz Namysł, Santander BM

USD/HUF

Przy przewidywanych mniejszych, niż wcześniej zakładano obniżkach stóp w USA w kolejnych kwartałach, oraz prawdopodobnej presji inflacyjnej oraz sytuacji ekonomicznej na Węgrzech przewiduję wzrost USD/HUF.

Kawa

Przełamanie trendu spadkowego jakiś czas temu, wychodzenie na 52-tygodniowe maksima oraz kwestie pogodowe w krajach o istotnej produkcji tego surowca skłaniają do zawarcia długiej pozycji na kwiecień.

DAX

Poziomy wycen na europejskim rynku, biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą, wydają się być wymagające. Ryzyko korekty wydaje się być istotne, zwłaszcza mając na uwadze wyzwania konkurencyjne dla części niemieckich przedsiębiorstw.

Łukasz Zembik, Oanda TMS Brokers

USD/CHF

SNB jako pierwszy bank centralny z grona krajów G10 obniżył stopy procentowe o 25 pkt baz., z poziomu 1,75 proc. do 1,5 proc. Rynki zostały zaskoczone. Notowania USD/CHF po decyzji dynamicznie urosły do 0,8970 i znalazły się najwyżej od połowy lutego 2023 r. Kurs przebywa od początku roku w regularnym kanale wzrostowym. Nastąpiło przełamanie oporu horyzontalnego, co spowodowało, że teoretycznie otworzyła się droga do poziomów 0,91 oraz do 0,9230. Decyzja o łagodzeniu warunków monetarnych powinna przynajmniej w średnim terminie wpływać osłabiająco na franka szwajcarskiego. Cel: 0,925.

Złoto

Oczekiwania na cięcia stóp procentowych w USA, które były kluczowym czynnikiem wpływającym na cenę złota w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, wzrosły lekko w pierwszej połowie marca, ale nie na tyle, by uzasadniać skalę zwyżek ceny metalu szlachetnego. Za ostatnim wzrostem cen prawdopodobnie stoją w głównej mierze spekulanci, co rodzi ryzyko korekty, kiedy cena napotka na istotne techniczne wsparcie oraz kiedy dojdzie do masowej realizacji zysków. Cena złota w ostatnim dniu marca dotarła do technicznej bariery, którą stanowi górne ograniczenie kanału wzrostowego liczonego od dołka z października 2022 r. Impuls wzrostowy od października 2023 r. do teraz jest już podobnej wielkości jak ten obserwowany w okresie od października 2022 r. do początku maja 2023 r. Zakładam, że w kolejnych tygodniach może dojść do korekty spadkowej. Cel: 2065.

CAC40

Francuski indeks ma za sobą świetne trzy kwartały. Notowania wciąż znajdują się w kanale wzrostowym. W ostatnich dniach I kwartału dynamika wzrostów nieco jednak osłabła. Świeca na wykresie dziennym wyrysowana 28 marca ma wydźwięk prospadkowy. Przełamanie dolnej bandy przyspieszonego kanału wzrostowego może potwierdzić początek większej korekty do poziomu 7900–8000 pkt.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty