Portfel fundamentalny na kwiecień 2024: Na celowniku typujących banki i spółki z szerokiego rynku akcji

W marcu nie wszystkie spółki wytypowane przed miesiącem spełniły pokładane w nich nadzieje, co znalazło odzwierciedlenie w mocno zróżnicowanych wynikach portfeli. Czy nowe propozycje na kolejny miesiąc przyniosą zyski?

Publikacja: 03.04.2024 06:00

Portfel fundamentalny na kwiecień 2024: Na celowniku typujących banki i spółki z szerokiego rynku akcji

Foto: AdobeStock

W zakończonym miesiącu portfele ekspertów biorących udział w typowaniu spółek o mocnych fundamentach poradziły sobie ze zmiennym szczęściem. Warunki do zarabiania na krajowym rynku akcji w tym okresie nie były bowiem wybitnie sprzyjające. Niby mamy hossę, ale w porównaniu z 2023 rokiem tempo zwyżek głównych indeksów w I kwartale wyraźnie spowolniło. W dodatku spora grupa spółek jest pomijana przez inwestorów, co znajduje odzwierciedlenie w ich rozczarowujących stopach zwrotu w 2024 roku. To pokazuje, jak istotne znacznie ma selekcja firm.

Kwietniowe roszady w portfelach

U progu II kwartału typujący postanowili nieco mocniej przebudować swoje portfele, realizując zyski z udanych inwestycji i pozbywając się walorów, które nie spełniły pokładanych nadziei. Analizując propozycje zgłoszone do kwietniowych portfeli, można zauważyć, że nie zamierzają oni całkowicie rezygnować z akcji największych firm wchodzących w skład indeksu WIG20. Wśród preferowanych branż znalazły się banki będące beneficjentami wysokich stóp procentowych (raczej nie będą szybko obniżane z uwagi na zmianę podejścia RPP w kwestii walki z inflacją) i poprawy sytuacji gospodarczej, co powinno sprzyjać dalszej poprawie wyników finansowych. Ich dodatkowym atutem są rekordowe dywidendy, na które w tym sezonie ostrzy sobie apetyt wielu inwestorów, zwłaszcza tych rozczarowanych ich wysokością w poprzednich, bardzo chudych latach. Wśród nowych propozycji z sektora znalazły się Bank Pekao i Alior.

Po solidnej wyprzedaży w zeszłym miesiącu w reakcji na rozczarowujące wyniki kwartalne na celowniku znalazło się Dino. Wycena właściciela sieci supermarketów jest na tyle przekonujące, że nasi eksperci dostrzegli w nim kandydata do odbicia, na którego warto postawić w kwietniu. Do łask wrócił także nieco zapomniany KGHM, który w ostatnich miesiącach radził sobie ze zmiennym szczęściem. W ostatnich dniach rynek jednak najwyraźniej dostrzegł potencjał w walorach miedziowego koncernu, bo jego kurs wyraźnie odbił. Z pozostałych dużych spółek eksperci nadal liczą na bardzo atrakcyjnie wyceniany Orlen, który jest w trakcie kadrowych zmian.

Jednocześnie typujący nie ustają w poszukiwaniach okazji z szerokiego rynku akcji. W tym gronie wciąż można znaleźć firmy o solidnych fundamentach i perspektywach wzrostu biznesu, które mogą się pochwalić atrakcyjną ceną akcji. W podjęciu decyzji pomocny był trwający trwający sezon publikacji raportów wynikowych za IV kwartał i cały 2023 rok, w którym nie brakowało zarówno pozytywnych, jak i negatywnych zaskoczeń.

8,4 proc.

wynosi średnia stopa zwrotu ze wszystkich portfeli fundamen- talnych za okres trzech miesięcy 2024 r. Dla porównania indeks szerokiego rynku WIG zyskał 5,5 proc.

Patrząc pod kątem poszczególnych branż, większym powodzeniem cieszą się przedstawiciele z branży gamingowej, którzy nadal mają sporo do nadrobienia względem innych branż, gdyż w 2023 roku nie załapały się na hossę i pozostały wyraźnie w tyle pod względem stóp zwrotu. Na szczególną uwagę mogą liczyć te spółki, gdzie rynek wypatruje nowych premier albo pozytywnych efektów w wynikach. Tym można tłumaczyć zainteresowanie typujących walorami PlayWaya czy Ten Square Games.

Swoich zwolenników mają także deweloperzy mieszkaniowi, zwłaszcza ci, którzy w 2024 roku będą mieli się czym pochwalić, jak Dom Development czy niedoceniany przez rynek Lokum Deweloper. W tym roku otoczenie rynkowe nadal powinno im sprzyjać, w ocenie ekspertów presja na podwyżki cen mieszkań w najbliższym czasie nie zniknie, stwarzając korzystne warunki do poprawy wyników.

Na przychylność typujących mogły też liczyć spółki mające w planach wypłatę dywidendy. Do tej pory już kilkadziesiąt spółek wyszło z konkretnymi propozycjami dywidendy z zysku za 2023 rok, a wiele innych skłania się ku jej wypłacie. W wielu przypadkach, biorąc pod uwagę wskaźnik stopy dywidendy, zapowiadają się one bardzo atrakcyjnie, co może stanowić mocny argument dla inwestorów.

Czytaj więcej

Prymusi błyszczą na tle rynku

Marzec dla nie wszystkich typujących łaskawy

Analizując marcowe wyniki portfeli, uczestnicy rywalizacji po raz kolejny pokazali się z dobrej strony, zostawiając wyraźnie w tyle szeroki rynek. Średni wynik z wszystkich portfeli fundamentalnych wyniósł 3,3 proc., podczas gdy indeks WIG, z którym porównujemy rezultaty, zyskał ok. 1 proc.

W minionym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel zarządzany przez analityków z BM BNP Paribas, którzy pokazali, że chcą się liczyć w walce o zwycięstwo w tegorocznej rywalizacji. Marzec jako jedyni zakończyli z dwucyfrowym wynikiem, wypracowując ponad 10-proc. stopę zwrotu z portfela. Niewiele tylko gorszym wynikiem mogą się pochwalić eksperci BM Banku Millennium, którzy w ciągu miesiąca zwiększyli stan posiadania o 9,4 proc. Pozostali uczestnicy tym razem mieli mniej szczęścia, co w dwóch przypadkach oznaczało nawet stratę z portfela.

Po I kwartale na prowadzeniu wciąż utrzymują się analitycy Noble Securities. Ich portfel jest już o 20 proc. grubszy niż na starcie tegorocznej rywalizacji. Dzięki rewelacyjnemu marcowemu wynikowi do lidera mocno zbliżył się zespół BM BNP Paribas, który może się pochwalić stopą zwrotu z portfela na poziomie 17,8 proc. Na trzecią pozycję awansowali analitycy BM Banku Millennium. Ich tegoroczne inwestycje przyniosły prawie 12 proc. zysku.

Łącznie od początku tegorocznej rywalizacji fundamentalne portfele ekspertów mogą się pochwalić średnią dodatnią stopą zwrotu na poziomie 8,4 proc. To wynik aż o prawie 3 pkt proc. lepszy od WIG, który w tym samym okresie zyskał 5,5 proc.

Opinia

Banki motorem hossy, ale na celowniku pojawiły się nowe sektory

Sobiesław Kozłowski dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities

Sektorem odpowiadającym w największym stopniu za udany I kwartał 2024 r. na warszawskiej giełdzie są banki. Mocne wyniki za IV kwartał 2023 r., sowite dywidendy i zakładany brak obniżek przez RPP stopy referencyjnej w najbliższych miesiącach sprzyja pozytywnemu nastawieniu do sektora. Klasyczne pytanie, to jak długo mogą potrwać wzrosty banków. Z jednej strony dopóki trwają wzrosty, pomimo technicznego silnego wykupienia, to warto utrzymywać ekspozycję na sektor zgodnie z trendem, natomiast z drugiej strony w przypadku pogorszenia sentymentu inwestorów zmiany kursów mogą być gwałtowne, co pokazały w ostatnich tygodniach co najmniej dwie spółki z WIG20 nastawione na konsumenta. Według aktualnych oczekiwań rynkowych na przełom II i III kwartału przypada rozpoczęcie cyklu obniżek stopy procentowej przez Fed i EBC, co pretenduje do kluczowego oczekiwanego wydarzenia mającego zasadniczy wpływ na rynki kapitałowe. Obserwowane umocnienie dolara, jak i poprawę sentymentu do surowców, w tym złota, ropy naftowej czy kakao, sygnalizuje rozpoczęcie pozycjonowania się inwestorów, choć silnym potwierdzeniem byłby mocniejszy spadek rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji. Co ciekawe, do silnych banków próbują dołączyć spółki surowcowe, spółki gamingowe czy wybrane średnie czy małe spółki, co implikuje nowe szczyty indeksów mWIG40 i sWIG80. Brakujące elementy regularnej hossy to ożywienie na rynku pierwotnym, wzrosty szerszej grupy spółek i dołączenie do wzrostowych indeksów NCIndex, który jest wyraźnym outsiderem GPW. Łyżką dziegciu w niemal sielankowym obrazie mocnego I kwartału na rynku kapitałowym jest wzrost napięcia w wojnie w Ukrainie czy kwestia nieruchomości komercyjnych w USA, które póki co są ignorowane przez inwestorów. JIM

DM BDM

Parkiet

Wynik portfela -2,0

Wypadają z portfela:

¶ Cyfrowy Polsat, Kino Polska, Śnieżka | Zamiana na spółki o lepszych perspektywach na najbliższe kwartały.

Wchodzą do portfela:

¶ Atrem | Doceniamy wyniki za IV kwartał 2023 r. Zwracamy uwagę, że Atrem zakończył ujmowanie historycznych kontraktów, które miały niską marżowość. Spółka ma bardzo mocny backlog na 2024 r. Akcentujemy kompetencje spółki i ambicje zmiany swojej pozycji w obszarze usług dla projektów OZE.

¶ Immobile | Grupa kapitałowa notowana jest według nas z dużym dyskontem do wartości bilansowej. Zwracamy uwagę m.in. na posiadany pakiet w notowanym na GPW podmiocie Atrem. Dostrzegamy potencjał odczuwalnego wzrostu wyników grupy w 2024 r.

¶ Miraculum | Zwracamy uwagę na ostatnie podjęte działania zmierzające do redukcji zadłużenia spółki oraz obniżenia kosztów finansowych. Spodziewamy się w kolejnych miesiącach dodatnich dynamik wzrostu przychodów.

BM BNP Paribas

Parkiet

Wynik portfela 10,1

Wypadają z portfela:

¶ 11 bit studios | Zamiana na bardziej atrakcyjne walory w krótkim terminie.

¶ Torpol | Realizacja zysku.

Wchodzą do portfela:

¶ Comarch | wykorzystujemy marcową korektę notowań w celu dodania do portfela, pozytywnie oceniamy ogłoszoną przez nowy zarząd optymalizację biznesów spółki i możliwe korzystniejsze dla mniejszościowych akcjonariuszy, zarządzanie spółką, równocześnie widzimy duże szanse na powrót do wzrostu wyników w 2024 r.

¶ Pekao | Pozytywnie oceniamy perspektywy sektora bankowego, który po konsolidacji w marcu zaczął wybijać się górą pod koniec ubiegłego miesiąca. Bank Pekao pozytywnie oceniamy zarówno pod kątem wyników, potencjału dywidendowego, wyceny oraz ekspozycji na sektor korporacyjny.

BM Banku Millennium

Parkiet

Wynik portfela 9,4

Wypadają z portfela:

¶ Enter Air, Rainbow Tours | Realizacja zysków.

¶ Ferro, Helio, Toya | Zamiana na spółki o lepszych perspektywach na najbliższe kwartały.

Wchodzą do portfela:

¶ Alior Bank | Jest to jeden z najtańszych banków w sektorze, który wyróżnia się wysokimi dynamikami sprzedaży kredytów.

¶ Dom Development | Doceniamy dobre wyniki i równie dobre perspektywy na bieżący rok.

¶ Lokum Deweloper | Najniżej wyceniany deweloper na GPW z dużym potencjałem banku ziemi.

¶ Mostostal Zabrze | Za spółką przemawiają wyniki finansowe będące powyżej oczekiwań i obecność w atrakcyjnym segmencie rynku inżynieryjnego.

Noble Securities

Parkiet

Wynik portfela 1,8

Wypadają z portfela:

¶ Aplisens, CD Projekt, Orlen | Realizacja zysków.

¶Wchodzą do portfela:

¶ KGHM | Aktualny cykl stóp procentowych sprzyja surowcom i nastawieniu inwestorów do miedziowej spółki.

¶ PlayWay | Oczekuje się pozytywnego odzewu graczy na mającą premierę w ramach wczesnego dostępu grę „Infection Free Zone”.

¶ Ten Square Games | Konsekwentna poprawa marży będąca efektem wdrożenia programu oszczędnościowego przez spółkę będzie sprzyjać poprawie najbliższych wyników okresowych.

DM XTB

Parkiet

Wynik portfela -2,9

Wszystkie spółki z poprzedniego miesiąca zostają w portfelu na kwiecień.

Wchodzą do portfela:

¶ Dino | Uważamy, że przecena wywołana reakcją na wyniki kwartalne spółki sięgnęła poziomów, które charakteryzują się korzystnym stosunkiem risk/reward na techniczne odbicie. Spółka notowana jest obecnie poniżej 2-odchyleń standardowych sześcioletniego mnożnika estymowanego cena/zysk.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli fundamentalnych wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek z rynku głównego GPW wytypowanych przez ekspertów z biur i domów maklerskich uczestniczących w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład indeksu WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały wszystkich spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki.

Modyfikacje składu portfeli możliwe są raz w miesiącu, a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu).

Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są wypłacane przez spółki dywidendy. JIM

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty