W czerwcu, jak i całym pierwszy półroczu 2022 r. biura maklerskie biorące udział w typowaniu spółek do portfeli fundamentalnych musiały się mocno postarać, by móc cieszyć się z zysków. Poczynaniami inwestorów na giełdzie w dużej mierze rządziły obawy związane z recesją, która może być jednym z negatywnych skutków walki banków centralnych z szalejącą na świecie inflacją. Mimo tych wyzwań eksperci nie ustają w poszukiwaniach okazji na rynku, wychodząc z założenia, że odpowiednia selekcja spółek może przynieść pozytywne rezultaty.
Propozycje na lipiec
Na które spółki eksperci stawiają w lipcu? Biorąc pod uwagę roszady przeprowadzone w portfelach, można wyodrębnić dwa różne podejścia. Niektórzy z naszych typujących potraktowali przedłużającą się korektę cen na warszawskiej giełdzie jako okazję do tańszych zakupów, celując w walory, których aktualna wycena nie odzwierciedla dobrych fundamentów. Inni z kolei stawiają na firmy, które w tym roku oparły się negatywnym trendom na rynku, będąc w większości beneficjentami nowej, wojennej rzeczywistości. Podejście to było już zauważalne w poprzednich miesiącach, ale z początkiem lipca nabrało jeszcze większego znaczenia, zwłaszcza w odniesieniu do papierów spółek energetycznych, które po ostatnich zwyżkach wprawdzie do przesadnie tanich nie należą, ale eksperci wierzą, że pozytywne nastawienie inwestorów do sektora powinno się utrzymać. Łaskawym okiem spojrzeli przede wszystkim na PGE i ZE PAK (każda ze spółek jest obecna w trzech portfelach), wskazując m.in. na rekordowe ceny energii i marże na wytwarzaniu, co przekłada się na wysokie zyski. Inwestorzy nabrali zaufania do sektora wraz z wybuchem wojny w Ukrainie, która sprawiła (m.in. przez ograniczenia w imporcie rosyjskiego gazu), że wzrosło znaczenie energetyki opartej na węglu. Od tamtej pory notowania spółek energetycznych systematycznie zyskują, nie oglądając się na fatalne nastroje na rynku.
taką stopę zwrotu za I półrocze 2022 r. wypracował najzyskowniejszy portfel zarządzany przez analityków Millennium DM.
Wśród zgłoszonych na lipiec propozycji nie zabrakło też miejsca dla spółek, będących beneficjentami hossy na rynku węgla. Tym razem do obecnych już w portfelach firm związanych z branżą węglową, takich jak Bogdanka, JSW czy Famur, dołączył Bumech. – Do tego wyboru skłaniają kolejne rekordy na rynku węgla energetycznego po obcięciu dostaw gazu do Niemiec, oczekiwana niższa wietrzność w lipcu, braki LNG i unijne embargo na rosyjski węgiel w sierpniu. Zapowiadany istotny wzrost wydobycia spółki w II kwartale 2022 r. po bardzo słabym pod tym względem I kwartale – wyjaśniają wskazanie na Bumech eksperci DM BDM.