Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Fot. mpr
Za nami wyjątkowy okres pod względem zmienności nastrojów na rynkach. Pierwsza część kwietnia upływała w atmosferze globalnej wyprzedaży, druga połowa ubiegłego miesiąca to już dynamiczne odbicie. W minionych tygodniach również warszawski parkiet poddał się światowym nastrojom, choć finalnie ostatnie dni kwietnia to moment ustanowienia rekordów na indeksie WIG powyżej psychologicznej bariery 100 tys. pkt. Naszemu rynkowi pomaga dobry klimat inwestycyjny wokół indeksów akcyjnych w UE. Mamy w bieżącym roku odczuwalnie inną sytuację, jeśli chodzi o pozycjonowanie rynków akcji z UE względem USA. Czy będziemy w II półroczu świętować kolejne rekordy na WIG? Nasze podejście do krajowego rynku w średnim horyzoncie jest negatywne. Ale jeśli np. konflikt Ukraina–Rosja zostanie trwale i pomyślnie dla bezpieczeństwa regionu CEE zakończony, to jest to scenariusz silnego impulsu dla Polski.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mimo majowych zawirowań na rynku akcji portfele ekspertów powiększyły stopy zwrotu liczone od początku roku. Czy spółki wytypowane na czerwiec nie zawiodą ich oczekiwań?
– W czerwcu wydarzenia globalne wysuną się na pierwszy plan i będą decydować o nastrojach na krajowej giełdzie – uważa Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas.
Mimo kwietniowych zawirowań na rynkach akcji portfele ekspertów poprawiły stopy zwrotu liczone od początku 2025 roku. Czy spółki wytypowane na kolejny miesiąc także nie zawiodą ich oczekiwań?
Wytypowane przed miesiącem przez analityków spółki przyniosły zyski, ale nie na tyle duże, by prześcignąć WIG, który po raz trzeci z rzędu okazał się lepszy. Czy firmy wytypowane na następny miesiąc pomogą dogonić rynek?
– Optymizm inwestorów, który pchał w górę indeksy w I kwartale, zaczyna gasnąć – uważa Marcin Materna, dyrektor departamentu analiz w BM Banku Millennium.
– Spółki z WIG20 nie wyczerpały jeszcze swojego potencjału, ale więcej do zaoferowania mają te notowane na szerokim rynku – uważa Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa w Noble Securities.