Bardzo perspektywicznie wygląda energetyka, o której zresztą myślą wszyscy. Ten tort jest jednak na tyle duży, że powinno starczyć dla każdego. Widzimy też dużo możliwości dla siebie w budownictwie kolejowym. Konkurencja jest tam relatywnie niewielka, a my specjalizujemy się w budowie stalowych mostów kolejowych.
[b]Wasz deweloper ABM Invest zaczął działać w okresie największego boomu w mieszkalnictwie. Czy rozpoczęta wtedy inwestycja na warszawskiej Białołęce będzie rentowna w okresie kryzysu? [/b]
Dziś jeszcze nie mogę odpowiedzieć na to pytanie, bo mieszkania zaczniemy przekazywać dopiero w tym miesiącu. Wierzę jednak w powodzenie tego projektu. Mamy dobre ceny i lokalizację. Udało nam się również tanio kupić grunt i wybudować to osiedle przy zachowaniu dobrej proporcji między standardem i kosztami. Dlatego powinniśmy wypracować na tym projekcie dwucyfrową rentowność.
[b]Udział eksportu w obrotach grupy jest dziś symboliczny. Dlaczego tak słabo radzą sobie ABM Wschód i Resbud Ukraina?[/b]
Wyniki tych spółek nie powinny być zaskoczeniem. Kryzys mocno dotknął Ukrainy. Na przykład zaczęliśmy budować kampus w Kijowie, ale po kilku miesiącach roboty stanęły, bo inwestor nie pozyskał odpowiedniego finansowania. Wciąż jednak widzimy szanse, że ten kontrakt ruszy. Jesteśmy aktywni na tamtejszym rynku, czego dowodem jest podpisana niedawno umowa za ponad 17 mln zł na budowę zakładu do produkcji pasz na Ukrainie. Penetrujemy również rynki białoruski i rosyjski. Wierzę, że kraje za naszą wschodnią granicą mają duży potencjał, a dwie działające tam spółki to kapitał na przyszłość.
[b]Czy zarząd planuje w najbliższym czasie kolejne przejęcia?[/b]