Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Izrael, Koreę Płd. i Singapur łączy nie tylko mądra strategia rozwoju, ale również to, że zasadnicza służba wojskowa jest powszechna i trwa co najmniej 18 miesięcy
Na nowojorskiej giełdzie Nasdaq jest notowanych 65 firm z Izraela. Jest ich tam więcej niż łącznie spółek z Unii Europejskiej, Japonii, Korei Płd., Singapuru oraz Indii. Izrael to również państwo z największą na świecie liczbą start-upów (w potocznym znaczeniu młodych firm z sektora IT) w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Jest ich tam blisko 3,9 tys., czyli jedna przypada na 1,8 tys. Izraelczyków. Firma badawcza Startup Genome umieściła Tel Awiw na drugim miejscu swojego rankingu metropolii najlepszych dla start-upów. Miasto to zostało wyprzedzone w owym zestawieniu jedynie przez kalifornijską Dolinę Krzemową. Gubernatorzy amerykańskich stanów często wizytują Izrael, by przyjrzeć się rozwiązaniom stosowanym tam, by stymulować przedsiębiorczość w sektorze IT. Branża wysokich technologii stała się już mocnym filarem izraelskiej gospodarki, generując 40 proc. eksportu. Kraj ten przyciąga też rocznie około 2 mld USD pieniędzy lokowanych przez fundusze venture capital (czyli inwestujące w przedsięwzięcia obarczone dużym ryzykiem, ale mające też duży potencjał rozwoju), czyli tyle co o wiele większe Niemcy czy Francja. – Izrael jest czołowym, największym i najbardziej obiecującym hubem inwestycyjnym poza USA – twierdzi Warren Buffett, miliarder, rynkowy guru i właściciel firmy inwestycyjnej Berkshire Hathaway. – Innowacje, do których dochodzi w Izraelu, są krytyczne dla branży IT – uważa Bill Gates, założyciel Microsoftu. W jaki sposób małemu krajowi, niemal pozbawionemu surowców naturalnych, nieustannie prowadzącemu wojny i wiecznie zagrożonemu zagładą udało się osiągnąć tak oszałamiający sukces? Kluczowe w tym procesie okazały się mądra państwowa strategia rozwoju przemysłu oraz wielka rola odgrywana przez armię w izraelskim społeczeństwie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Badania pokazują, że aż w 70 proc. przypadków sztuczna inteligencja, zaprzęgnięta do pracy biurowej, źle wykonuje powierzone zadania. Co więcej, eksperci szacują, że do końca 2027 r. ponad 40 proc. takich projektów opartych na agentach AI zostanie anulowanych.
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.