W najbliższych pięciu latach zużycie gazu ziemnego w Polsce powinno wzrosnąć o ponad 3 mld m sześc. To przeszło 20 proc. więcej, niż wynosiło roczne zapotrzebowanie na ten surowiec w ostatnich latach.
Wszystko za sprawą już budowanych lub mających wkrótce ruszyć, w związku z ogłoszonymi przetargami, inwestycji dotyczących elektrociepłowni na gaz. Powstają one głównie dzięki giełdowym spółkom, zwłaszcza Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu, PKN Orlen, Tauronowi oraz Polskiej Grupie Energetycznej. Każda z nich, realizując nowe projekty, liczy na uzyskiwanie w przyszłości istotnych wpływów z produkcji w kogeneracji (skojarzeniu) energii elektrycznej i ciepła.