We wrześniu aż 80 proc. funduszy inwestycyjnych poniosło stratę – alarmują Analizy Online. Z 28 grup funduszy, dla których liczone są średnie stopy zwrotu, zaledwie dwie – dłużne uniwersalne oraz obligacji skarbowych – miały dodatni wynik. Portfele małych i średnich spółek straciły średnio 2,5 proc., akcji szerokiego rynku były 2,8 proc. pod kreską. Nawet najbezpieczniejsze fundusze – gotówkowe i pieniężne, nie zdołały obronić uczestników przed stratami – ich średni wynik wyniósł 0,1 proc. poniżej zera.
Do końca roku misie mogą jeszcze pokazać pazur
W sierpniu było jeszcze gorzej, tylko 18 proc. spośród przeszło 600 funduszy osiągnęło dodatnie stopy zwrotu.
W kontekście ostatnich miesięcy spojrzenie na wyniki funduszy inwestycyjnych w perspektywie minionych trzech kwartałów 2015 r. może prowadzić do zaskakujących wniosków. Okazuje się bowiem, że nawet uwzględniając ostatni okres słabych wyników, nie brak funduszy inwestycyjnych, które z nawiązką już wykonały plan na 2015 r.
To przede wszystkim fundusze małych i średnich spółek, które od początku roku są średnio 6 proc. na plusie. W tej grupie nie brak strategii zyskujących po 9–11 proc. Nie da się ukryć, że niezły zysk zawdzięczają przede wszystkim doskonałemu pierwszemu kwartałowi. Biorąc pod uwagę rozpoczęte w maju spadki na GPW, warto się zastanowić, jaką część tego – wciąż jeszcze niezłego – wyniku uda się dociągnąć do końca roku. – Myślimy, że sporą – mówi Paweł Homiński, członek zarządu Noble Funds TFI. Noble Fund Akcji Małych i Średnich Spółek jest 9,5 proc. na plusie od początku roku. – Rynki będą szukać dna w najbliższym czasie, może brakuje jeszcze jednej fali spadkowej. Czwarty kwartał naszym zdaniem powinien być lepszy, wzrostowy, więc w podstawowym scenariuszu zakładamy, że „misie" mogą jeszcze coś dołożyć do tegorocznego wyniku. W przeciwieństwie do WIG20 ten segment giełdy jest mało wrażliwy na politykę, bardziej na wzrost gospodarczy. Tu perspektywa około 3,5-proc. dynamiki PKB w najbliższych kwartałach jest utrzymana – dodaje.
W Turcji jeszcze będzie nerwowo
Uczestnicy pozostałych grup funduszy rynku polskiego już takiego szczęścia nie mieli. Oczywiście w pojedynczych segmentach można znaleźć strategie, które poradziły sobie całkiem nieźle (szczegóły na wykresie), jednak drugim po „misiach" pod względem średniej był znacznie skromniejszy wynik funduszy obligacji korporacyjnych – 1,6 proc. na plusie.