Jan Morbiato

Jan Morbiato

Dziennikarz piszący o finansach

Najwyższe stopy zwrotu przyniosą średnie spółki

Zdobywcy Złotego Portfela „Parkietu" mówią o irracjonalnej hossie na rynkach wschodzących, spółkach z WIG20, obligacjach korporacyjnych i klasach aktywów, które w tym roku dadzą najwięcej zarobić.

Bezpieczeństwo finansowe. Jak odkładać na czarną godzinę

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe, musimy odłożyć równowartość od 17 do 27 miesięcznych pensji. Z wyliczeń wynika, że potrzebujemy średnio około 70 tys. zł. Zebranie takiej kwoty może nam zająć wiele lat.

Alfabet funduszy inwestycyjnych – ciekawostki, przestrogi, rady

Niestety, są litery, na które znalazłoby się kilkanaście haseł, i takie, na które trudno cokolwiek wymyślić. Ale „alfabet" jako gatunek publicystyczny, choć niepozbawiony wad, ma też swoje zalety – przy każdej literze trzeba coś wstawić i wypisuje się to, co jako pierwsze przyjdzie do głowy. A skoro jako pierwsze, to prawdopodobnie najważniejsze. Po siedmiu latach pisania o funduszach i sześciu inwestowania w nie, poniżej to, co zostało mi w głowie.

Akcje są drogie, ale wciąż nie widać wielkiej rotacji

W 2017 r. najlepsze portfele aktywów zagranicznych zyskały ponad 30 proc. Polskie akcje dały zarobić 10 pkt proc. mniej. W obligacjach wyniki powyżej 4 proc. były powszechne.

Kryptowaluty odwróciły uwagę inwestorów od innych rynków - Sebastian Zadora w #PROSTOzPARKIETU

Gościem #PROSTOzPARKIETU w środę był Sebastian Zadora, dyrektor wydziału sprzedaży instrumentów finansowych w DM BOŚ.

WIG na historycznym szczycie, a fundusze daleko w tyle

Gdyby opłaty za zarządzanie były niższe, w długim terminie więcej portfeli okazałoby się lepszych niż indeksy giełdowe, co mogłoby przyciągnąć szersze grono inwestorów do funduszy.

Czy Polska jest atrakcyjna na tle innych rynków wschodzących?

Na tytułowe pytanie twierdzącą odpowiedź daje ranking agencji Bloomberga, obejmujący 20 spośród 24 rynków wschodzących z indeksu MSCI Emerging Markets.

Fundusze obligacji skarbowych odegrają swoją rolę

Hossa wkroczyła w ostatnią fazę. Błędem byłoby tego nie wykorzystać. Przynajmniej w pierwszym półroczu rynki akcji będą tym miejscem, gdzie warto inwestować.

Il Messaggero: Nauczyciele nie mają lekko

60-letni nauczyciel wychowania fizycznego z Syrakuz na Sycylii został dotkliwie pobity przez rodziców 12-latka, któremu zwrócił uwagę.

Dom Maklerski Alfa: Bogdan Duszek, do końca 2017 r. wiceprezes Saturn TFI, kupił pakiet akcji

Bogdan Duszek, do końca 2017 r. wiceprezes Saturn TFI, kupił pakiet akcji Domu Maklerskiego Alfa – dowiedział się „Parkiet".