Chiny zbierają żniwa wielkiego eksperymentu

Zniesienie polityki jednego dziecka jest mocno spóźnione. Niewiele pomoże ono w zahamowaniu kurczenia się siły roboczej i starzenia kraju.

Aktualizacja: 22.11.2015 14:23 Publikacja: 21.11.2015 11:45

Dzieci są już dla coraz większej liczby Chińczyków nie tyle kosztowną inwestycją w przyszłość, ile n

Dzieci są już dla coraz większej liczby Chińczyków nie tyle kosztowną inwestycją w przyszłość, ile niepotrzebną ekstrawagancją.

Foto: Archiwum

Inwestorzy od wielu miesięcy z uwagą przyglądają się deklaracjom i działaniom chińskich władz, licząc na sygnały świadczące o planach większego stymulowania zwalniającej gospodarki i mocno poturbowanych rynków. V Plenum Komunistycznej Partii Chin w końcu października wzbudzało więc wśród nich liczne domysły. Powszechnie zastanawiano się, czym wszystkich zaskoczą partyjni sternicy ChRL. Zaskoczyli deklaracją o zniesieniu polityki jednego dziecka ograniczającej przyrost naturalny w Chinach. Od tej pory każda para będzie mogła legalnie posiadać dwójkę dzieci, co ma wyhamować proces starzenia się społeczeństwa oraz kurczenia siły roboczej. Rynek zareagował na to pozytywnie. W ciągu jednego dnia akcje międzynarodowych koncernów produkujących żywność dla dzieci oraz inne artykuły dla najmłodszych skakały po kilka procent w górę. Przyczyniło się to też do poprawy sytuacji na chińskich giełdach. Indeks Shanghai Composite zyskał od dnia zniesienia polityki jednego dziecka blisko 6 proc. Czy ten impuls starczy jednak na długo? Eksperci studzą emocje. Poluzowanie przez chińskie władze ograniczeń w posiadaniu dzieci jest bowiem spóźnione o co najmniej dziesięć lat. Gospodarka skorzysta więc z nich nie tak bardzo, jak można było się spodziewać.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy