Dane o produkcji przemysłowej są wyraźnie słabsze od średnich prognoz ekonomistów w ankiecie „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Ta wskazywała bowiem na wzrost o 2,2 proc. r./r. Jak wynika ze statystyk GUS, produkcja urosła rok do roku w 16 z 34 gałęzi przemysłu, najsilniej w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń (o 13 proc.). W pozostałych branżach produkcja sprzedana była niższa niż przed rokiem, w tym szczególnie w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych oraz pozostałego sprzętu transportowego (po około -7,5 proc.).
Po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym, produkcja przemysłowa w czerwcu urosła o 0,1 proc. r./r., osłabła zaś względem maja o 0,5 proc.
Co do zasady, czerwcowe dane o produkcji przemysłowej sugerują przytłumione tempo poprawy w sektorze. Wciąż kiepskie nastroje w branży sugerował też m.in. czerwcowy odczyt wskaźnika PMI (44,8 pkt w czerwcu).
Czytaj więcej
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw urosło w czerwcu o 9 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Zatrudnienie w sektorze obniżyło się zaś przez rok o 0,8 proc.
Deflacja w przemyśle trwa. Nowe dane GUS
Z poniedziałkowych danych GUS wynika także, że w czerwcu ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły o 1,8 proc. r./r., szczególnie z racji spadku cen w górnictwie i wydobyciu (o 7,5 proc. r./r.). W przetwórstwie przemysłowym ceny spadły rok do roku o 1,7 proc.,