Renata Mroczek jest już wiceprezesem URE od 2024 r. Jak informowała „Rzeczpospolita” w czerwcu, była ona faworytką do objęcia tej posady. Teraz czeka ona na oficjalne powołanie przez premiera Donalda Tuska. Prezesem URE jest obecnie Rafał Gawin.
Urząd Regulacji Energetyki. Jakie są kompetencje prezesa URE?
Prawo energetyczne określa proces wyboru szefa URE. To Prezes Rady Ministrów, po otwartym i konkurencyjnym naborze, wskazuje nowego przewodniczącego urzędu. Premier ma również prawo do odwołania osoby pełniącej tę funkcję.
Czytaj więcej
Trwa karnawał na akcjach spółek energetycznych. Wartość rynkowa np. PGE i Tauronu wzrosła o ponad 100 proc. od początku tego roku. Jest jeszcze potencjał wzrostu?
Obecnie kompetencje prezesa URE obejmują m.in. udzielanie i cofanie koncesji przedsiębiorstwom działającym na rynku energii i paliw, zatwierdzanie i kontrolowanie stosowania taryf paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła pod względem zgodności z zasadami określonymi w ustawie i przepisach wykonawczych, w tym analizowanie i weryfikowanie kosztów przyjmowanych przez przedsiębiorstwa energetyczne jako uzasadnione do kalkulacji cen i stawek opłat w taryfach. Zgodnie z prawem prezes URE jest powoływany na pięcioletnią kadencję i może być ponownie powołany tylko raz. Po upływie kadencji Prezes URE pełni swoją funkcję do czasu powołania następcy. Tak też jest obecnie.
Kim jest nowa prezes URE Renata Mroczek?
Renata Mroczek w Urzędzie Regulacji Energetyki pracuje od kwietnia 2017 r., od 30 października 2024 r. jest wiceprezesem Urzędu. Renata Mroczek jest absolwentką prawa na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie ukończyła też studia podyplomowe z funduszy europejskich. Ukończyła również studia podyplomowe z zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Posiada uprawnienia Pełnomocnika ds. Zintegrowanych Systemów Zarządzania w zakresie zarządzania jakością, środowiskiem i BHP.