Inkubator wspierający startupy InnVento stworzony przez PGNiG z partnerami chce wziąć pod skrzydła nawet kilkunastu żółtodziobów. Lotos przystąpił do programu Space3ac, organizowanego przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Wyławia projekty w obszarze poszukiwania i wydobycia ropy i gazu, rozwoju technologii mobilnych wspierających sprzedaż, bezpieczeństwo, analitykę i automatyzację. W PGE powołano zaś fundusz Venture Capital, a w Tauronie – spółkę Magenta.
To pokazuje głód na niestandardowe pomysły w branży postrzeganej jako skostniała. Czy uda się wyjść ze skorupy i wprowadzić świeżą krew?
Pomysł pilnie poszukiwany
Firmy w różny sposób szukają nowatorskich rozwiązań. Energa ogłosiła konkurs, w którym stawką jest 50 tys. zł. Od początku października, przez półtora miesiąca czeka na inicjatywy od zwiększenia efektywności i elastyczności wytwarzania przez poprawę jakości sieci, na nowych produktach i usługach kończąc.
To nie pierwszy taki konkurs. Już w 2015 r. Enea przeprowadziła własny, gdzie na zwycięzcę czekało nawet 1 mln zł. O przełomowych rozwiązaniach na razie nie słychać. Orlen chwali się jednak, że właśnie w takiej formule wytypował trzy koncepcje. Zwycięzców, proponujących np. sposoby zwiększenia efektywności produkcji w rafinerii, nagrodzono po 10 tys. euro i zaproszono do współpracy z PKN. Płocka spółka zbiera też pomysły przez specjalną stronę internetową. Nie zdradza szczegółów zgłoszeń. Ale twierdzi, że jest kilkanaście ciekawych, a część już pozytywnie zweryfikowano. – Dziś nie możemy podać przykładów na udaną komercjalizację. Niemniej, plany na kolejne lata zakładają intensyfikację działań w kierunku tzw. scoutingu (monitorowanie i ocena potencjału prac badawczych – red.) – słyszymy w Orlenie.
To obecnie chyba najszybciej rozpowszechniający się model współpracy z raczkującymi firmami. Energetyka też go stosuje, umożliwiając np. testowanie rozwiązań na własnej infrastrukturze. – Wtedy na żywej tkance można zweryfikować założenia biznesowe stworzone na pierwszych etapach programu – tłumaczą eksperci Tauronu, którzy w ramach programu Pilot Maker pomagają 20 młodym firmom tworzyć modele biznesowe, a 12 pozwalają testować rozwiązania na swojej infrastrukturze.