FOREX-DESK: Kontynuacja korekty

Tydzień zakończył się umocnieniem dolara. Choć dane z USA nie były najlepsze, to większość z głównych walut straciła na wartości względem amerykańskiej waluty. Jednak kryzys na rynku kredytów hipotecznych nie pozostanie bez wpływu na gospodarki europejskie i tu należy dopatrywać się obaw rynku i przyczyn umocnienia dolara.

Publikacja: 03.12.2007 09:00

Indeks Chicago PMI wzrósł w listopadzie do poziomu 52.9. Dane były lepsze od oczekiwań i wskazują na rozwój gospodarczy w tym regionie.

Poziom wydatków i dochodów osobistych obywateli USA nieznacznie spadł. Dane były poniżej oczekiwań już drugi miesiąc. Zwiększa to szansę na obniżkę stóp procentowych Fed.

Jeszcze w czwartek ubiegłego tygodnia Ben Bernanke zasugerował taką właśnie możliwość. W swojej wypowiedzi podkreślił, iż Fed "musi być czujny i elastyczny" podejmując decyzje.

Tymczasem odmienne oczekiwania mogą pojawić się w europie. Inflacja wzrosła w listopadzie do najwyższego poziomu od sześciu lat, i znajduje się ponad wyznaczonym przez EBC celem. Przy zwalniającej gospodarce strefy euro perspektywa podwyżek stóp procentowych nie jest najlepszym scenariuszem.

Rynek EUR/USD testuje teraz pierwszą linię trendu wzrostowego. Okolice poziomu 1.4650 stanowią wsparcie dla tej pary. Jeśli linia trendu zostanie przełamana to można spodziewać się mocniejszej korekty, jako że trend był dość wyraźny i mocno spekulacyjny. Wsparciem będzie poziom 1.45 oraz 1.43. Oporem jest teraz wysokość 1.47 oraz 1.48.

Komentarze
Wakacyjne uspokojenie
Komentarze
Popyt dopisuje
Komentarze
Inwestorzy nadal dopisują
Komentarze
Bitcoin z rekordami
Komentarze
Bitcoin znów pod szczytami
Komentarze
Zapachniało spóźnieniem