Przepis ten określa minimalny zakres informacji, za jakie odpowiada się zawsze, niezależnie od podziału prac przy sporządzaniu prospektu. Oznacza to, że nie można uniknąć odpowiedzialności, nawet jeśli dany podmiot nie brał udziału w przygotowaniu danych informacji. Natomiast, jeśli przygotował jakieś dodatkowe informacje, to odpowiada także za nie jako podmiot sporządzający lub biorący udział w sporządzeniu informacji. Przykładowo, subemitent zawsze będzie odpowiadał za zawarte w prospekcie informacje o subskrypcji (choćby nawet nie przygotowywał tej informacji). Jeżeli przygotuje on jeszcze inne informacje (np. przegląd sytuacji operacyjnej i finansowej spółki), to za nie także będzie ponosił odpowiedzialność.
Warto także przypomnieć, na co zwracała uwagę Komisja Nadzoru Finansowego, że podmioty uczestniczące w przygotowaniu prospektu powinny w jego treści wskazać osoby odpowiedzialne za określone rozdziały. Toczące się na tle poprzedniego brzmienia ustawy dyskusje, czy podmioty sporządzające lub biorące udział w sporządzeniu informacji odpowiadają tylko za nią, czy też za cały prospekt, powinny się zakończyć, gdyż przepisy w znowelizowanym brzmieniu jednoznacznie wskazują na odpowiedzialność jedynie za konkretną informację.
Gdy zostanie stwierdzone, kto odpowiada za informacje, które wywołały spadek notowań, pozostaje ustalenie, czy podmiot odpowiedzialny ponosi winę. W tym miejscu ustawa wprowadza domniemanie polegające na tym, że sąd w czasie procesu z góry założy, że podmioty odpowiadające za informację ponoszą winę. Poszkodowany inwestor nie będzie musiał tego udowadniać. To podmiot ponoszący odpowiedzialność musi dowieść, że postępował prawidłowo, jeśli chce uniknąć płacenia odszkodowania.
Ustawa nakłada obowiązek dochowania przy sporządzaniu prospektu podwyższonego standardu staranności wynikającego z zawodowego charakteru działalności. Stawia to przed podmiotami odpowiedzialnymi większe wymagania i sprawia, że trudniej im dowieść, że postępowały profesjonalnie. Jednak, jeżeli podmiotowi odpowiadającemu za informację uda się udowodnić brak winy, to nie znajdzie się on w kręgu osób ponoszących odpowiedzialność.
[srodtytul]Przykład ustalaniapotencjalnych pozwanych[/srodtytul]
Załóżmy, że została ujawniona informacja, która spowodowała spadki notowań. Dotyczy akcjonariusza sprzedającego akcje i jego podejrzanych interesów z emitentem. Dodatkowo przyjmijmy, że w przygotowaniu tych informacji brały udział kancelaria prawna oraz firma inwestycyjna. Najpierw trzeba ustalić, kto odpowiada za konkretną informacjź. W naszym przykładzie byłby to: emitent (który zawsze odpowiada za całość informacji w prospekcie), akcjonariusz (który zawsze odpowiada za informacje o wprowadzającym) oraz kancelaria prawna i firma inwestycyjna (które odpowiadają dlatego, że brały udział w przygotowaniu tej informacji).