DM ELIMAR: O giełdach zagranicznych

Aktualizacja: 06.02.2017 03:45 Publikacja: 19.09.2000 09:49

Poniedziałkowe notowania na Wall Street zakończyły się kolejnym spadkiem indeksów, który w przypadku Nasdaqa wyniósł aż 2,8%. Z kolei szeroki indeks S&P 500 stracił na wartości 1,45% przy 1,08% spadku dla Dow Jonesa. Obroty na głównym parkiecie wyniosły 951 mln akcji, co było wynikiem równym średniej z ostatnich trzech miesięcy.

Jednym z wydarzeń, które zdominowało wczorajsze notowania, był wzrost cen ropy do poziomu maksimum z ostatnich 10 lat. Ta kolejna zwyżka ropy spowodowała obawy o wzrost inflacji, co z kolei mogłoby w dłuższej perspektywie wpłynąć na podwyżki stóp procentowych. Dlatego też wczoraj spadły ceny akcji spółek z sektora finansowego, które w pierwszej kolejności odczuwają zmiany stóp ? o 2,48% spadły akcje Citigroup, o 2,21% American Express, a o 5,2% J.P. Morgan.

Na drugim biegunie znalazły się wczoraj walory spółek z sektora paliwowego, które w związku z wyższą ceną ropy zyskują wyższe marże przerobowe. Wchodzące w skład Dow Jonesa akcje Exxona wzrosły wczoraj o 1,87%.

Obawy o możliwość podwyżki stóp przełożyła się także na spadek indeksu Nasdaqa, co było głównie związane ze spadkiem cen dużych spółek informatycznych. Wyższe stopy mogą oznaczać spowolnienie wzrostu gospodarczego i niższe wydatki na informatykę.

Jednym z negatywnych wydarzeń wczorajszej sesji był także spadek walorów Gilette, które straciły na wartości 7,3%. Przyczyną tego spadku było ostrzeżenie spółki dotyczące przychodów za III kwartał, które mają być gorsze od prognoz rynkowych.

We wtorek notowania w Azji przyniosły pogłębienie poprzednich spadków. W Japonii ceny spadły głównie ze względu na obawy o gospodarkę amerykańską, która może znowu borykać się z podwyżkami stóp. Z kolei dzisiaj nastąpiło nieznaczne odreagowanie wczorajszego spadku na giełdzie w Korei, chociaż wciąż nierozwiązany pozostaje problem Daewoo. Dlatego też duże spadki notowały walory kredytujących je banków.

Iwona Kubiec

Dział Doradztwa Inwestycyjnego i Analiz DM ELIMAR S.A.

Komentarze
Na co czeka RPP?
Komentarze
Gołębnik pozostaje otwarty
Komentarze
Kwiecień w obligacjach
Komentarze
W Polsce stopy w dół, w USA nie
Komentarze
Wyczekiwane decyzje RPP
Komentarze
Łapanie oddechu