Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.05.2025 11:38 Publikacja: 19.05.2025 06:00
Keir Starmer
Brytyjski premier Keir Starmer może się pochwalić sukcesami w polityce międzynarodowej, takimi jak umowa handlowa z USA. Jego popularność w kraju jednak spada.
Foto: Reuters
Zwolennicy brexitu wreszcie mogą triumfować. Choć w ostatnich latach wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mogło się wydawać procesem bezsensownym i szkodliwym dla gospodarki, to teraz Londyn zdołał uzyskać realną korzyść dzięki swojej niezależności. Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie zawarła wstępną umowę handlową z Ameryką Trumpa. Co prawda umowa ta przewiduje utrzymanie amerykańskiej podstawowej stawki celnej na brytyjskie produkty wynoszącej 10 proc., ale kraj uniknie 25-proc. ceł na samochody i stal. Brytyjscy przedsiębiorcy mają dużo większą pewność co do warunków handlu z USA niż mieszkańcy Unii Europejskiej. Perspektywa zawarcia umowy handlowej pomiędzy Waszyngtonem i Brukselą nie wygląda bowiem na rychłą. UE może więc obudzić się z większymi cłami niż Brytyjczycy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
USA straciły najwyższy rating kredytowy Aaa w agencji Moody's. Jak na razie sprowokowało to jedynie umiarkowane spadki na globalnych rynkach.
Inwestorzy ucieszyli się z handlowego zawieszenia broni. Pekin i Waszyngton w porę się zorientowały, że nie są jeszcze wystarczająco gotowe na dłuższy, poważny konflikt.
Eksport Unii Europejskiej do USA osiągnął w marcu rekordowy poziom, ponieważ przedsiębiorstwa gromadziły zapasy przed wzrostem taryf. UE wyeksportowała do USA o 59,5 proc. więcej towarów niż rok wcześniej, za 71,4 mld euro.
Spowolnienie gospodarcze i ulgi podatkowe prawdopodobnie zmniejszą całkowite niemieckie dochody podatkowe o 81,2 mld euro w latach 2025–2029 w porównaniu z prognozą z października. Rząd federalny zmniejszy dochody podatkowe o 33,3 mld euro w okresie pięciu lat.
Legendarny inwestor ma wkrótce przejść na emeryturę. Na poważnie zaczynał on swoją przygodę z Wall Street 74 lata temu. Przez ten czas stał się mistrzem pozbawionego emocji długoterminowego inwestowania w wartościowe aktywa.
Ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w kwietniu o 0,8 proc. wyższe niż w kwietniu 2024 r., zwalniając wobec zanotowanego w marcu wzrostu rok do roku o 1,3 proc. Był to najwolniejszy wzrost od grudnia ub.r. Mimo to był to piąty z rzędu miesiąc rocznych wzrostów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas