Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Keir Starmer
Brytyjski premier Keir Starmer może się pochwalić sukcesami w polityce międzynarodowej, takimi jak umowa handlowa z USA. Jego popularność w kraju jednak spada.
Zwolennicy brexitu wreszcie mogą triumfować. Choć w ostatnich latach wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mogło się wydawać procesem bezsensownym i szkodliwym dla gospodarki, to teraz Londyn zdołał uzyskać realną korzyść dzięki swojej niezależności. Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie zawarła wstępną umowę handlową z Ameryką Trumpa. Co prawda umowa ta przewiduje utrzymanie amerykańskiej podstawowej stawki celnej na brytyjskie produkty wynoszącej 10 proc., ale kraj uniknie 25-proc. ceł na samochody i stal. Brytyjscy przedsiębiorcy mają dużo większą pewność co do warunków handlu z USA niż mieszkańcy Unii Europejskiej. Perspektywa zawarcia umowy handlowej pomiędzy Waszyngtonem i Brukselą nie wygląda bowiem na rychłą. UE może więc obudzić się z większymi cłami niż Brytyjczycy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ceny spadły o 1,2 proc. w skali roku, zgodnie z przewidywaniami ekonomistów w ankiecie Reutersa. W kwietniu roczna stopa zmiany wyniosła -0,9 proc. Ceny były niższe o 0,2 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem.
Ceny ryżu w Japonii podskoczyły w maju ponad dwukrotnie — inflacja bazowa wzrosła do najwyższych poziomów od 2023 r. Inflacja CPI wyniosła 3,5 proc. i była niższa w porównaniu z kwietniowym poziomem 3,6 proc.
Goldman Sachs twierdzi, że plan wydatków Trumpa nie powstrzyma długu publicznego przed osiągnięciem „niemożliwych do utrzymania” szczytów, jakich nie widziano od II wojny światowej. W 2026 r. odsetki będą wyższe niż wydatki na Medicare i obronę.
Angielski bank centralny utrzymał główną stopę procentową na poziomie 4,25 proc. podczas czwartkowego posiedzenia, a ekonomiści spodziewają się, że z obniżką zaczeka do sierpnia.
Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) obniżył w czwartek stopy procentowe o kolejne 25 punktów bazowych do 0 proc. - poinformował bank w komunikacie. Decyzja była powszechnie oczekiwana przez rynki. Podczas gdy inne kraje nadal zmagają się z inflacją, Szwajcaria stoi w obliczu deflacji, a ceny konsumpcyjne spadły w maju o 0,1proc. w ujęciu rocznym.
Amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, spodziewając się wyższej inflacji i niższego wzrostu gospodarczego, i nadal wskazuje na możliwość dwóch obniżek w dalszej części roku.