Miniony tydzień zaczął się bardzo optymistycznie. Zza oceanu napłynęły bowiem dobre wieści dotyczące handlowych relacji USA i Chin. Obie strony, podczas negocjacji w Genewie, zgodziły się na obniżenie karnych ceł o 115 pkt proc. na 90 dni. Dzięki temu WIG ustanowił w poniedziałek nowe ATH, a WIG20 poprawił szczyt hossy do poziomu 2897 pkt. Druga i trzecia linia spółek, choć mniej wrażliwe na wydarzenia zagraniczne, też korzystały na dobrych wieściach z frontu wojny celnej, poprawiając rekordy historyczne jeszcze w środę i czwartek.
Spośród spółek niegroszowych wchodzących w skład indeksu WIG 142 kończyły tydzień na plusie. W tym gronie, w ścisłej czołówce, znalazły się m.in.: ZE PAK, OT Logistics, Enea, Creepy Jar, CI Games, Digital Network i Newag. Ujemny bilans tygodnia miało 150 emitentów, a największe straty zanotowały Xplus, Eurocash, Będzin i Arctic Paper. Nieco ponad połowa spółek z WIG miała na koniec tygodnia wycenę powyżej średnich z 50 i 200 sesji. Co najmniej roczne szczyty notowań tylko w piątek ustanowiło 12 spółek, a analogiczne minimum – tylko dwie. Statystyki rynkowe wpisują się więc w obowiązujący na GPW układ hossy. Co istotne, na rynku utrzymują się podwyższone obroty, regularnie przekraczające 1,5 mld zł, a zdarzają się i sesję ponad 2-mld.
Polski rynek akcji nie reagował na ostatnie dane makro z krajowego podwórka. Odczyt PKB za I kwartał zaskoczył na plus. Nasza gospodarka urosła o 3,2 proc., co jest jednym z najlepszych wyników w Unii Europejskiej (dla porównania strefa euro urosła o 1,2 proc.). Lekko negatywny wydźwięk miały dane inflacyjne – wskaźnik CPI za kwiecień wyniósł 4,3 proc., a nie 4,2 proc., jak pierwotnie szacowano. W ujęciu bazowym jednak wskaźnik zaskoczył na plus, bo wyniósł 3,4 proc. wobec oczekiwanych 3,5 proc. Takie dane wpisują się w rozpoczęty przez RPP cykl obniżek stóp procentowych i przybliżają scenariusz, że na kolejnych posiedzeniach dojdzie do dalszych cięć.