Dla branży maklerskiej usługa doradztwa inwestycyjnego jest dzisiaj koniecznością?
Z perspektywy instytucji finansowej przed 2018 rokiem (wdrożenie MiFID II) doradztwo inwestycyjne było traktowane jako komplementarna do transakcji usługa o wartości dodanej, pozwalającej na dodatkową atencję dla górnego segmentu klientów w bankach czy biurach maklerskich i prowadząca do uporządkowania portfela inwestycyjnego klienta poprzez cykliczny przegląd oraz zwrócenie uwagi na dodatkowe możliwości inwestycyjne ze spektrum dostępnych produktów w instytucji finansowej.
Jako część globalnej grupy kapitałowej mieliśmy możliwość wprowadzenia tej usługi z wypracowanym w innych krajach rozwiniętych know-how już w 2012 roku.
Czytaj więcej
Biura maklerskie pracują nad tym, aby uatrakcyjnić dla klientów usługę doradztwa. Mimo że dużo już zostało zrobione, przed całym rynkiem jest jeszcze wiele pracy do wykonania.
MiFID II zmienił ten stan rzeczy?
Od momentu obowiązywania MiFID II wraz z kolejnymi „usprawnieniami” jak MAD/MAR czy SFDR – posiadanie relacji umownej z klientem w zakresie doradztwa inwestycyjnego stało się nieuniknione dla instytucji finansowej zarówno z uwagi na spełnienie wymogu dystrybucji produktów uwzględniających preferencje i w rynkach docelowych klientów, jak i z uwagi na konieczność uzasadnienia zachęt. Nie bez powodu dla większości krajowych instytucji finansowych trzonem spektrum inwestycyjnego w usłudze doradczej dziś są jednostki FIO. Suma summarum zarówno regulacyjnie, jak i biznesowo interakcja z klientem w obrębie umowy doradczej jest koniecznością. W naszym przypadku postawiliśmy na zaawansowane narzędzie pozwalające na poszerzenie spektrum na wszystkie dostępne produkty: akcje, obligacje, ETF, fundusze, produkty strukturyzowane plus portfele w asset management.
To perspektywa branży inwestycyjnej, a co z klientem? Co on zyskuje dzięki tej usłudze?
Jestem przekonany, że dla klienta usługa ta posiada naprawdę dużo zalet. Korzysta ze specjalistycznej wiedzy licencjonowanych przez KNF ekspertów zatrudnianych przez instytucję, jest powiadamiany o najważniejszych wydarzeniach na rynku, otrzymuje propozycje rebalansujące i dywersyfikujące portfel oraz nieraz ma dostęp do bardziej zaawansowanych narzędzi rozwijanych przez instytucje finansowe niż klient stricte transakcyjny.