Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.05.2025 13:38 Publikacja: 19.05.2025 06:00
Foto: AdobeStock
Koniunktura w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych zdaje się poprawiać. Taki wniosek można przynajmniej próbować wyciągnąć, analizując ostatnie dane GUS dotyczące produkcji ważniejszych wyrobów przemysłowych. W I kwartale, w porównaniu z analogicznym okresem 2024 r., wzrosła m.in. produkcja sprzedana rur i przewodów wykonanych z polietylenu (o 11,7 proc.), polipropylenu (o 7,2 proc.) i polichlorku winylu (o 16,3 proc.). Mocno zwyżkował też popyt na wykładziny podłogowe, ścienne i sufitowe (o 17,8 proc.).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Tegoroczne wyniki grupy będą zależały m.in. od zapotrzebowania klientów, a ono od stóp procentowych w Polsce, Ukrainie i na Węgrzech. O kondycji firmy zdecydują również koszty surowców i wynagrodzeń.
Na 23 czerwca koncerny wyznaczyły kolejną graniczną datę zawarcia ewentualnej transakcji nabycia przez płocką spółkę nowego zakładu produkującego polipropylen w Policach. Na razie nie wiadomo też, kiedy dokładnie jego budowa zostanie zakończona.
Rada nadzorcza powierzyła Andrzejowi Skolmowskiemu funkcję pełniącego obowiązki prezesa. Jego celem jest kontynuowanie programu działań naprawczych, opartego na sześciu filarach, w tym zwłaszcza dążenie do dalszej poprawy wyników grupy.
Zgodnie z oczekiwaniami nowym prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej został Adam Leszkiewicz. Wygrał konkurs, którego faworytem był jeszcze przed jego ogłoszeniem.
To efekt realizowanych działań naprawczych. Na plus nie pozwoliły jednak wyjść takie czynniki jak: niekorzystna sytuacja makroekonomiczna, wzrastające napięcia geopolityczne, tani import nawozów z Rosji i Białorusi oraz brak wystarczającego popytu.
Od kilku tygodni wyniki osiągane w kluczowym biznesie istotnie rosną. Pozostaje pytanie, jak wpłynęły na rezultaty I kwartału, sezonowo najważniejszego dla grupy. Rynek czeka też na finał rozmów z Orlenem i dalsze działania mające ograniczyć dług.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas