Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.05.2025 11:41 Publikacja: 19.05.2025 06:00
Inteligentne systemy zarządzania, automatyzacja czy nowoczesne konstrukcje magazynowe pozwalają firmom redukować koszty i zwiększać efektywność operacyjną
Foto: Shutterstock
Branża TSL (transportu, spedycji i logistyki) będzie w tym roku dalej mierzyć się z problemami wysokich kosztów, spadkiem zleceń na usługi przewozowe czy niedoborem pracowników. Tych ostatnich brakuje zwłaszcza w firmach zajmujących się międzynarodowym przewozem drogowym towarów. Ale nie tylko: jak wynika z danych Descartes Systems Group za 2024 r., z poważnymi brakami kadrowymi zmaga się aż 76 proc. organizacji z branży logistycznej. To właśnie dlatego coraz więcej przedsiębiorstw sięga po automatyzację czy usprawnienia np. dotyczące pakowania oraz magazynowania. Według badania McKinsey przeprowadzonego na 250 przedstawicielach firm załadowczych i dostawców usług logistycznych wynika, że właśnie teraz, gdy europejskie gospodarki mierzą się z trudnościami, jest najlepszy czas na inwestowanie w nowe technologie logistyczne. Inteligentne systemy zarządzania, automatyzacja czy nowoczesne konstrukcje magazynowe pozwalają firmom redukować koszty i zwiększać efektywność operacyjną.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pierwszy kwartał 2025. przyniósł pogłębienie negatywnych tendencji w wynikach grupy, co skłoniło jej zarząd m. in. do rewizji planów inwestycyjnych. W planach jest także emisja akcji.
Najbardziej perspektywiczny wydaje się biznes rolny. Z nim też firma wiąże największe nadzieje na poprawę wyników i w niego najwięcej inwestuje. Chodzi zwłaszcza o projekty realizowane w terminalach portowych w Gdyni i Świnoujściu.
W najbliższych tygodniach najważniejszym celem jest złożenie planu restrukturyzacji firmy. Nakreśli on kierunek jej rozwoju, zwłaszcza powrotu na właściwe, rentowne tory.
Sytuacja na krajowym rynku nadal jest trudna, zwłaszcza w przewozie ładunków. Firmy ostrożnie liczą na poprawę koniunktury i wyników. Jednocześnie starają się dywersyfikować i zwiększyć efektywność działalności.
Z początkiem wtorkowej sesji inwestorzy rzucili się do zakupów akcji Wieltonu windując kurs nawet o blisko 16 proc. Tak zareagował rynek na informację o uzyskaniu koncesji na produkcję oraz obrót wyrobami dla wojska i policji.
To konsekwencja znaczącego spadku zrealizowanych przewozów oraz przeszacowania taboru kolejowego. Od lata ubiegłego roku spółka przeprowadza działania naprawcze. W czerwcu zaprezentuje sformalizowany plan restrukturyzacji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas