Cięcie ratingu USA mocno nie wystraszyło rynków

USA straciły najwyższy rating kredytowy Aaa w agencji Moody's. Jak na razie sprowokowało to jedynie umiarkowane spadki na globalnych rynkach.

Publikacja: 19.05.2025 09:47

Cięcie ratingu USA mocno nie wystraszyło rynków

Foto: Michael Nagle/Bloomberg

Rentowność amerykańskich obligacji 30-letnich sięgnęła w poniedziałek rano poziomu 5 proc., po tym jak w piątek doszła do 4,89 proc. Stała się więc ona najwyższa od października 2023 r. Kontrakty terminowe sugerowały, że poniedziałkowa sesja na Wall Street zacznie się od spadków. Do lekkiej przeceny doszło na giełdach Azji. Japoński indeks Nikkei 225 spadł o 0,7 proc., a Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu stracił 0,1 proc. Większość europejskich indeksów giełdowych zaczęło poniedziałkową sesję od umiarkowanej przeceny. Reakcje rynków na to, że USA straciły najwyższy rating kredytowy były więc dosyć ograniczone.

- Chociaż nie sądzimy, że w tym tygodniu nastąpi masowy odpływ kapitału z aktywów amerykańskich, to możemy częściej słyszeć o dywersyfikacji z dala od aktywów amerykańskich. Jeśli zobaczymy odpływ z obligacji skarbowych USA i wzrosty obligacji w innych regionach, wtedy globalne akcje poza USA mogą odnotować ożywienie – ocenia Kathleen Brooks, szefowa działu analiz XTB.

- Ogólnie rzecz biorąc, postrzegamy tę ostatnią decyzję o ratingu jako ryzyko „związane z nagłówkami”, a nie fundamentalną zmianę dla rynków. Spodziewalibyśmy się również, że Rezerwa Federalna zareaguje, gdyby doszło do niekontrolowanego lub niezrównoważonego wzrostu rentowności obligacji. Chociaż obniżenie ratingu może osłabić część niedawnego impetu związanego z „dobrymi wiadomościami”, nie oczekujemy, że będzie to miało znaczący bezpośredni wpływ na rynki finansowe – prognozuje Mark Haefele, dyrektor inwestycyjny w UBS Global Wealth Management.

Czytaj więcej

Czy USA stają się teraz rynkiem wschodzącym i gdzie się zakotwiczyć

Dlaczego USA straciły najwyższy rating kredytowy?

Agencja Moody's obniżyła w piątek wieczorem rating kredytowy USA o jeden stopień, z najwyższego poziomu Aaa do Aa1. Od 2023 r. utrzymywała ona negatywną perspektywę dla tego ratingu. Decyzję o cięciu uzasadniała przede wszystkim tym, że USA borykają się z dużym deficytem budżetowym oraz rosnącymi kosztami obsługi zadłużenia.

„Kolejne administracje USA oraz Kongres nie zdołały dojść do porozumienia w sprawie działań mających na celu odwrócenie trendu wysokich deficytów budżetowych i rosnących kosztów odsetkowych” - mówił komunikat agencji Moody's.

Scott Bessent, amerykański sekretarz skarbu, stwierdził, że decyzja Moody's była „opóźnionym wskaźnikiem”, który nie odzwierciedla obecnej sytuacji fiskalnej USA, ale narastanie długu publicznego przez ostatnią dekadę.

Moody's jest już trzecią agencją ratingową, która pozbawiła USA najwyższego ratingu. W 2011 r., jako pierwsza, zrobiła to agencja S&P, a w 2023 r. agencja Fitch. 

Czytaj więcej

Jak trwały okaże się rozejm między supermocarstwami?
Gospodarka światowa
Zwycięstwo rumuńskiego liberała ucieszyło rynki
Gospodarka światowa
Coraz większe kłopoty luksusowej branży
Gospodarka światowa
Czy rząd brytyjski zaczął korzystać z możliwości, jakie dał mu brexit?
Gospodarka światowa
Jak trwały okaże się rozejm między supermocarstwami?
Gospodarka światowa
Eksport UE do USA gwałtownie rósł przed cłami Trumpa
Gospodarka światowa
Niemcy obniżają szacunki podatkowe o ponad 80 mld euro