Równie silne były spadki cen w ciągu ostatnich 4 miesięcy (spadek o ponad 50% do poziomu 98 dolarów za 100 funtów) u źródeł których znajdują się prognozy rekordowych poziomów produkcji w obecnie trwającym oraz przyszłym sezonie.
Rekordowa nadwyżka popytu nad podażą bawełny, która miała miejsce w sezonie 2009/2010 była w związana z dużym spadkiem produkcji w USA, Chinach i w Uzbekistanie. Spadek ten wynikał głównie z dużej różnicy w cenach pomiędzy bawełną a innymi surowcami rolnymi (takimi jak pszenica, kukurydza, cukier). Podaż areałów pod uprawę bawełny na całym świecie w latach 2005 – 2009 spadła o blisko 15%. Największy spadek miał miejsce w USA (głównie na korzyść pszenicy). Powstaniu rekordowego deficytu sprzyjał też silny wzrost popytu ze strony Chin, które są największym producentem tekstyliów na świecie.
W ostatnim sezonie (2010/2011) odnotowany poziom deficytu był już zdecydowanie mniejszy. Jednakże w wyniku niskiego poziomu zapasów, powodzi w Pakistanie i w Australii, wzrostów cen innych surowców rolnych oraz wpływu polityki FED ceny bawełny dotarły do poziomu 200 dolarów za 100 funtów.
Fakt braku związku pomiędzy tak wysokimi cenami bawełny a nienajgorzej prezentującymi się fundamentami rynku w sezonie 2010/2011 oraz optymistycznymi prognozami na kolejne lata nie sprzyjał utrzymywaniu się cen na rekordowo wysokim poziomie. Pierwsze prognozy które napłynęły na rynek wskazywały na pojawienie się nadwyżki wielkości 6 mln bel w sezonie 2011/2012 oraz na wzrost podaży areałów pod bawełnę na świecie o 4 %. Zapasy mierzone tygodniami konsumpcji powinny zaś osiągnąć poziom 22 tygodni (bliski średniej z ostatnich 50 lat). Pomimo, napływających w ostatnich tygodniach informacji na temat słabej jakości plonów w Stanach Zjednoczonych, związanej z suszą na Wielkich Równinach (prawdopodobnie blisko 30% z obsianych pól pozostanie nieskoszone ze względu na brak opłacalności), bilans na rynku nie powinien ulec znacznemu pogorszeniu w związku ze spowalniającym tempem wzrostu konsumpcji bawełny w Chinach.
Przyjmując następujące założenia: