Każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby i oczekiwania. Jednakże każdy ceni sobie bezpieczeństwo. Oczywiście rozumiane jest ono w różny sposób. Dla niektórych jest to bezpieczeństwo rodziny i bliskich, dla innych dokonanych inwestycji. Jak pokazują badania 63 proc. ankietowanych inwestorów określa swoją potrzebę bezpieczeństwa jako wysoką, 27 proc. jako średnią, a jedynie 10 proc. jako niską.
Równocześnie odpowiedź dzisiejszego rynku na tę potrzebę wciąż jest niewystarczająca, bo podmioty oferujące ochronę kapitału stanowią obecnie niecałe 5 proc. całego rynku funduszy inwestycyjnych. Ich celem jest z jednej strony stworzenie inwestorowi możliwości uzyskania satysfakcjonującego zysku, z drugiej - swoistego rodzaju "ubezpieczenia" zainwestowanych środków przed ewentualnymi spadkami rynku.
[srodtytul]Wypracować zyski i zapewnić ochronź kapitału[/srodtytul]
Fundusze z ochroną kapitału to połączenie dwóch rodzajów inwestycji. Pierwsza: depozytowa - bezpieczna, odpowiadająca za ochronę kapitału, dzięki której klient ma pewność, że w dniu zapadalności funduszu otrzyma kwotę kapitału początkowego. Druga część to tzw. opcyjna, w której pieniądze są inwestowane w instrumenty pochodne, co ma zapewnić ponadprzeciętne zyski, a co za tym idzie jest związana ze znacznym ryzykiem.
Wiele czynników rynkowych ma wpływ na potencjalny zysk. Bardzo duże znaczenie dla atrakcyjności wypracowanego zwrotu z inwestycji mają stopy procentowe, zmienność rynku, na którym oparta jest "część opcyjna", trafność inwestycji, czyli wybór właściwego aktywa bazowego, na którym zbudowana jest opcja oraz jego zachowanie się w przyszłości.