Problem w tym, że jest coraz więcej sygnałów, które wkrótce mogą skutkować większą liczbą rozczarowań - oceniają ekonomiści. Dotychczas było to najlepiej widoczne w danych z bilansu płatniczego. Okres, w którym dynamika eksportu była wyraźnie wyższa niż importu, mamy już za sobą (patrz tekst poniżej). Wkrótce sygnałów osłabienia będzie więcej.
Zdaniem zwycięzcy naszego najnowszego rankingu, Dariusza Winka, głównego ekonomisty Banku BGŻ, o ile w pierwszym kwartale wzrost gospodarczy mógł wynieść 6,8-7,0 proc., a w kolejnym też możemy liczyć na dobry wynik, to druga połowa roku przyniesie już osłabienie. - W czwartym kwartale dynamika PKB obniży się już w okolice 5 proc. i cały rok zamkniemy wynikiem w granicach 5,7-5,8 proc., czyli podobnym do zanotowanego w 2006 roku - ocenia Dariusz Winek.
Ekonomista BGŻ zwraca przy tym uwagę, że gospodarka nie będzie już tak zrównoważona, jak dotychczas. - Struktura wzrostu gospodarczego jest wyraźnie proinflacyjna - mówi Dariusz Winek. Według niego, co prawda po "górce" inflacji w marcu i kwietniu, w kolejnych miesiącach dynamika cen będzie się obniżać, ale pod koniec roku znów zobaczymy wyraźne przyśpieszenie inflacji. To zaś oznacza, że nieuchronne są podwyżki stóp procentowych. - Pierwszej spodziewamy się w kwietniu, drugiej - w październiku - mówi ekonomista BGŻ.
Jak oceniamy banki
Zestawienia trafności prognoz makroekonomicznych opracowujemy co trzy miesiące. Oceniamy analityków kilkunastu banków. Za prognozę najbliższą faktycznie opublikowanej wartości dajemy 5 pkt, za lepszą od konsensusu rynkowego (czyli mediany przewidywań wszystkich analityków) - 3 pkt, a za bliską konsensusowi - 1 pkt. Później liczymy średnią wszystkich trafień, i to jest ostateczny wynik każdego z banków (dla zwiększenia przejrzystości rankingu mnożymy ten przez 10).
Prognozy wszystkich kategorii wskaźników w naszym zestawieniu mają taką samą wagę (wiadomo, że najważniejsze są decyzje RPP, prawie tak samo ważne prognozy inflacji, a na drugim biegunie znajduje się podaż pieniądza i bilans płatniczy).