Nie liczmy na wiele w strategii PKO BP

Czy nowa strategia największego (jeszcze) polskiego banku okaże się przełomem? Analitycy się tego nie spodziewają

Aktualizacja: 22.02.2017 04:42 Publikacja: 20.04.2007 07:22

Na dzisiejszym posiedzeniu rada nadzorcza PKO BP ma przyjąć nową sześcioletnią strategię banku. Analitycy nie spodziewają się rewelacji. Głównie dlatego, że plan rozwoju jest opracowywany w okresie "bezkrólewia". Od kilku miesięcy bank nie ma prezesa. Wiceprezes Jarosław Myjak zaś, który przyszedł do zarządu właśnie po to, by zająć się przygotowywaniem strategii, po kilku tygodniach odszedł z banku.

Szybciej ciąć koszty

Co będzie w nowej strategii? Rady specjalistów są proste. Bank powinien mocniej ograniczać koszty, szybciej zwiększać przychody, a w ramach ekspansji zagranicznej - skupić się na rynku ukraińskim.

- W związku z tym, że bank niedługo będzie dysponował już w całej sieci centralnym systemem informatycznym, powinno dojść do przyspieszenia restrukturyzacji kosztowej - mówi Marek Juraś, analityk DM BZ WBK. - W relacji do wielkości sieci, nawet biorąc pod uwagę to, że jest w tej chwili największa w Polsce, PKO BP jest nieco "przeludniony" - dodaje.

Z taką opinią zgadza się Dariusz Górski z DB Securities. Jego zdaniem, bank powinien wręcz zwiększyć tempo wdrażania systemu centralnego. Powinien też dalej inwestować w infrastrukturę informatyczną.

Nie myśleć o dużych firmach...

Zdaniem analityków, bank nie powinien zapominać o stronie przychodowej. - Powinien bardziej efektywnie wykorzystywać swoją bazę klientów - ocenia Dariusz Górski. Według niego, PKO BP nie po- winno starać się o obsługę dużych korporacji, a koncentrować się na małych i średnich firmach.

I oczywiście - na klientach detalicznych: - Może wykorzystać tanią bazę depozytową do zaoferowania np. kredytów konsolidacyjnych - ocenia specjalista z DB Securities. Takie kredyty powinny się przyczyniać do wzrostu rentowności.

Marek Juraś z DM BZ WBK dodaje, że PKO BP powinno skupić się na tych obszarach, w których będzie w stanie skutecznie rywalizować z konkurentami - przede wszystkim z Pekao, które - po połączeniu z BPH - stanie się największym krajowym bankiem.

... a z zagranicy tylko Ukraina

- Rynek chętnie usłyszałby, jaka będzie strategia na Ukrainie - mówi Marek Juraś. Według niego, PKO BP nie po- winno szukać szans na zaistnienie na innych rynkach (najbardziej prawdopodobne są Bałkany). - Lepiej mieć 5-10 proc. udziału w jednym większym rynku, takim jak Ukraina, niż po 1-2 proc. na kilku mniejszych - uzasadnia analityk.

Chociaż strategia zostanie przyjęta na dzisiejszym posiedzeniu rady, to informacje na jej temat poznamy dopiero na WZA PKO BP - pod koniec przyszłego tygodnia.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego