Ten i przyszły tydzień przyniosą wysyp finansowych sprawozdań spółek za I kwartał. 15 maja na rynek napłyną informacje z większości firm wchodzących w skład najważniejszego indeksu warszawskiej giełdy - WIG20 (do tej pory sprawozdania opublikowały Telekomunikacja Polska, BZ WBK i BRE Bank). Od tego, jakie wyniki pokażą firmy, zależeć będą decyzje giełdowych graczy, a w efekcie zachowanie kursów akcji. Jeśli dane okażą się dużo lepsze, niż oczekiwał rynek (dla Citigroup różnica jest godna zauważenia, gdy sięga 10 proc.), mogą stać się impulsem wzrostu notowań danej firmy. Zupełnie niedawno mogli się o tym przekonać akcjonariusze BZ WBK. W dniu publikacji sprawozdania pół godziny po rozpoczęciu sesji kurs banku skoczył o 5 proc., a biura maklerskie masowo podnosiły rekomendacje dla firmy. Odwrotnie było z TP. Wyniki narodowego operatora były słabsze, niż sądzili analitycy, a po ich publikacji kurs spółki spadał i nadal pojawiają się raporty biur, w których weryfikuje się wycenę i zalecenie dla tego papieru.
Żeby zrozumieć zachowanie innych graczy, warto wiedzieć, czego się spodziewają ich doradcy. Obok publikujemy tabelę zawierającą uśrednione prognozy biur maklerskich dla spółek z WIG20. Specjaliści spodziewają się poprawy wyników większości wchodzących w skład tego indeksu firm, choć gros z nich zawdzięcza to przejęciom bądź słabym wynikom przed rokiem. Największego wzrostu przychodów biura oczekują od Cersanitu, który w ubiegłym roku przejął Opoczno, oraz od TVN, która stała się w 2006 roku właścicielem portalu Onet. pl. Pierwsze miejsce pod względem przyrostu zysków ma przypaść Agorze. Trzeba jednak pamiętać, że rok wcześniej jej wyniki były słabe, m.in. ze względu na koszty dziennika "Nowy Dzień".
Gorszych rezultatów specjaliści spodziewają się po: GTC, które przed rokiem zanotowało krociowe zyski w związku z ukończeniem biurowców w Bukareszcie i w Warszawie, Netii, a także KGHM. Ta ostatnia firma publikuje dane już dzisiaj. Zyski spółki będą zapewne niższe niż w I kwartale 2006 r. ze względu na wzrost kosztów produkcji miedzi i mniejszy wolumen jej sprzedaży.
DM BZ WBK uważa, że sezon wyników nie będzie mocnym argumentem za zwyżkami kursów. "Pomimo świetnego otoczenia makro dynamika zysku netto dla WIG20 powinna wynieść jedynie 11 proc." - wskazują analitycy. To o 2 pkt proc. mniej niż przed rokiem.