Nova KBM potwierdza debiut na GPW

Prezes Słoweńskiej Grupy Finansowej Nova KBM Matjaz Kovacic potwierdził podczas wtorkowej konferencji prasowej, że spółka zamierza zadebiutować na GPW, a emisja akcji ruszy w pierwszym tygodniu kwietnia

Aktualizacja: 27.02.2017 00:26 Publikacja: 15.03.2011 15:18

- W drugim kwartale tego roku chcemy zwiększyć nasz kapitał o 50 proc. Chcemy to zrobić poprzez GPW, ponieważ jest jednym z najbardziej atrakcyjnych i płynnych rynków w regionie - zapowiedział Kovacic.

Prezes sprecyzował, że emisja akcji na warszawskiej giełdzie rozpocznie się w pierwszym tygodniu kwietnia. Będzie to emisja z prawem poboru. - Nie wiemy czy rząd będzie korzystał z swoich uprawnień - dodał Kovacic. Rząd jest większościowym akcjonariuszem banku.

Prezes Nova KBM dodał, że kapitalizacja rynkowa grupy wynosi obecnie 266 mln euro. Jest to drugi co jest wielkości bank w Słowenii.

- Środki z emisji zostaną przeznaczone na konsolidację grupy, na podwyższenie kapitału związane z wymogami z Bazylea III i na dalszą ekspansję zagraniczną - powiedział prezes słoweńskiej spółki. Dodał, że jeśli chodzi o ekspansję, Nova KBM jest zainteresowana tylko udziałami większościowymi, przede wszystkim w krajach byłej Jugosławii.

- W długim terminie chcielibyśmy, żeby średni zwrot na kapitale (ROE) wyniósł 15-18 proc. Obecnie wynosi on 4,1 proc. - powiedział Kovacic.

- Przewidujemy, że w 2011 r. uda nam się osiągnąć lepsze wyniki niż w ubiegłym roku, choć są one uzależnione od wzrostu PKB na Słowenii - dodał członek zarządu spółki, Andrej Plos.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego